Шаради медичної реформи

logo
147741_sharadi_medichnoji_reformi.jpeg


Нещодавно в редакцію «Народної думки» подзвонила наша читачка та попрохала більше писати на тему медичної реформи. Бо люди переживають, чи не залишаться взагалі без можливості отримувати медичну допомогу. Питання виявилося складне практично для всіх, навіть і для нового голови Одеської облдержадміністрації Максима Степанова, який спробував розібратися у стані справ регіональної медицини, та виніс розгляд проблеми на одну із апаратних нарад.

Як воно планувалося

Картина виявилася вельми сумною. Бо за останні півтора року Одещина практично не мала фахового департаменту у галузі охорони здоров’я. Що стосується розподілу на територіальні округи, то за планом Міністерства охорони здоров’я в області їх планувалося створити всього п’ять. Згідно із задумкою реформаторів медичної галузі до складу кожного з таких округів повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування (в них люди отримують спеціалізовану вторинну медичну допомогу, тоді як первинну — у сімейних лікарів). Розподіляти госпітальні округи мали наступним чином:

Північний округ: Балтський, Кодимський, Подільський (колишній Котовський), Любашівський, Савранський, Ананьївський райони. Загальна чисельність населення 235 500 чоловік.
Центральний округ: Миколаївський, Ширяївський, Березівський, Захарівський (колишній Фрунзівський), Великомихайлівський, Іванівський, Роздільнянський райони. Загальна чисельність населення 213 000 чоловік.
Одеський округ: Біляївський, Овідіопольський, Лиманський (колишній Комінтернівський) райони. Загальна чисельність населення 1 370 400 чоловік.
Бесарабський округ: Тарутинський, Арцизський, Саратський, Татарбунарський, Білгород-Дністровський райони. Загальна чисельність населення 288 700 чоловік.
Придунайський округ: Болградський, Кілійський, Ренійський, Ізмаїльський райони. Загальна чисельність 282 200 населення чоловік.
У кожного свій підрахунок ефективності

Таким чином, округи вийшли досить великі за радіусом та включають в себе чималу кількість населення. До того ж, і ефективність медичного обслуговування за територіальним принципом, доведеним згори, доволі сумнівна річ. Адже люди обиратимуть лікарню, яка знаходиться найближче до них, і куди можна було б добратися у випадку необхідності якомога швидше та простіше. Та ось, такі на даний час встановлені нормативи: багатопрофільна лікарня 1-го рівня повинна обслуговувати не менше 120 тисяч пацієнтів, 2-го рівня — не менше 200 тисяч. Та автори реформи стверджують, що межі округу визначалися так, аби людина могла дістатися до багатопрофільної лікарні протягом «золотої години» — за мірками світової медицини, найкритичнішими для порятунку пацієнта при попаданні в різні катастрофи, при інфарктах та інших екстрених випадках в перші 60 хвилин після виклику медиків. Але хто їздив в основному жахливими дорогами Одещини, знає, у що може обійтися та «золота година».

Вирішувати ж, які лікарні повинні залишитися, мають безпосередньо у кожному регіоні. Та, враховуючи процес децентралізації, і те, що фінансування багатьох закладів перекладається на відповідальність громади, важко прогнозувати, які медичні заклади залишаться «на плаву», а які зачинять свої двері. Втішає лише те, що все це тільки в проекті, перепрофілюванням повинні займися госпітальні ради, коли будуть сформовані.

Ситуація може стати досить напруженою, тому новий очільник області заявив, що не збирається миритися із таким станом справ. Максим Степанов сказав, що в Одеській області не може бути всього 5 госпітальних округів, як пропонує міністерство охорони здоров’я.

— Мова може йти не менш, ніж про 10, а то й більше госпітальних округів. І я докладатиму до цього усіх зусиль, бо в іншому випадку нам загрожує соціальний вибух, — пояснив він свою позицію.

До речі, початковий варіант складав 12 округів і був поданий на розгляд Міністерству охорони здоров’я України під час узгоджувальної наради, яка відбулася 21-22 грудня, з представниками Мінфіну та Мінекономіки, на жаль, було рекомендовано зменшити цю кількість до 5. Можливо, міністерство таки прислухається до одеських фахівців та надасть змогу створити більшу кількість госпітальних округів.

База не готова

Та це ще далеко не все. Питання викликає не лише формування госпітальних округів, а й реформування екстреної медицини, де лікарів «швидких» мають замінити парамедики. На Одещині для нормального існування такої служби повинні бути як мінімум ще 140 нових «швидких». Для того, щоб їх придбати, необхідно розробити програму співфінансування, на яке частина коштів йде із обласного бюджету, частина — з державного бюджету як дотація на соціально-економічний розвиток, субвенція, ще частина коштів — із місцевого бюджету. Та питання фінансування із місцевих бюджетів допоки ще ніхто не розглядав.

Взагалі забезпеченість транспортом центрів ПМСД (первинної медико-санітарної допомоги) у нас зменшилась до 48%, тому що кількість автомобілів складає 243 проти 506 нормативних. Автомобілями забезпечено лише 187 амбулаторій, це також питання до міських районних бюджетів. Реформа медицини пробуксовує, залишаючись суцільною шарадою.

— В регіоні на сьогодні закінчено створення центрів первинної медико-санітарної допомоги, як юридичних осіб, — розповіла голова департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської ОДА Тетяна Крива. — За 2016 рік створено 40 нових центрів, в тому числі 14 функціонують у містах і 26 — в районах. Працювало 106 амбулаторій, які розташовані в містах області та в селищах міського типу. З них 63 при центрах і 43 — це відокремлені структурні підрозділи. Серед 177 будівель, де розташовані амбулаторії, близько 50% потребують капітального ремонту, який мають забезпечити міські та районі бюджети.

А що стосується загальної оцінки роботи департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської облдержадміністрації нещодавно призначений очільник області сказав:

— Ми створимо нормальний департамент охорони здоров’я на Одещині.

Мабуть вже після того жителі області і отримають конкретніші відповіді на свої такі болючі медичні питання.

Олеся ОЗАРІНСЬКА

Поделиться статьей в социальных сетях:

А поделиться?