10 років від побиття журналістів біля Одеської ОДА: чи були покарані винні

Сьогодні, 19 лютого, пройшло рівно 10 років від того, як озброєні кийками чоловіки напали на активістів і журналістів під час проведення акції «Не стріляй!» біля Одеської облдержадміністрації. Оператору телекомпанії «Нова Одеса» тоді розбили голову, оператору «Інтера» зламали палець, побили залізними прутами телеоператорів «Нового» та «5-го» каналів, ICTV та фотокореспондента «КомсомольськоїПравди». 

Тоді був запланований прихильниками руху «Євромайдан» та Одеською організацією політичної партії «Демократичний альянс» мітинг під гаслом: «Не стріляй!» — на підтримку учасників руху «Євромайдан». Активісти планували привернути увагу органів державної влади до вирішення нагальних соціально-політичних та економічних проблем держави і суспільства, та отримати з даного приводу відповідного роз’яснення від голови Одеської ОДА Миколи Скорика.

Проте на місцемітингу прибули невідомі та напали на протестувальників. Ті припинили акцію, але близько 200 нападників примусили мітингувальників та деяких журналістів, які сподівалися знайти захист в будівлі Одеської ОДА, піднятися по сходинках на ґанок її центрального входу. 

Відео:Суспільне

Після цього нападники атакували громадян та журналістів, які їм траплялися на площі перед Одеською ОДА, наносячи їм дерев’яними битами, кийками, металевими прутами та арматурою, а також ногами та руками численні удари по тілу, по технічному обладнанню журналістів, транспортним засобам активістів мітингу та пікету.

Фото: Думська

«Міліції, по-перше, було десь 30 осіб, коли тих хлопців — 300. Підкріплення не було, навіть після побиття вони не доїхали. У міліції, яка  нас охороняла, частково небуло палиць взагалі, а ті, хто мав, їх не діставав їх. Вони, наче намагалися без палиць утримати хлопців з битами», — розповідала журналістка «Репортеру» Оксана Бутук.

Фото: Думська

Справою займався суддя Приморського районного суду Одеси Сергій Кічмаренко, який й досі не виніс вирок головному обвинуваченому у справі. Йдеться про колишнього першого заступника голови Одеської облдержадміністрації Олександра Орлова, який наразі обіймає посадусекретаря Таїровської селищної ради.

Вирок суддя планував оголосити ще 31 січня 2022 року, але не оголосив й повернувся до розгляду справи вже улистопаді того ж року.  

Сергій Кічмаренко. Фото: Вікіпедія

Тодізасідання призначили на 4 листопада, однак, перенесли через те, що суд не мав змоги піти до нарадчої кімнати. А це своєю чергою відбулося, бо мали розглядати іншу доволі резонансну справу — щодо активіста Сергія Стерненка. 

Утім розгляд справи Сергія Стерненка також відклали, адже не прийшли свідки. Тож наступне засідання планувалося на 30 листопада, але й тоді вирок не оголосили. 

Мітинг одеських журналістів проти цензури у річницю побиття, 19 лютого 2020 року. Фото: Євгенія Генова, Інтент

13 січня 2022 року відбулисядебати між стороною обвинувачення та адвокатами Олександра Орлова. Прокурор вимагав визнати Орлова винним та призначити йому покарання у вигляді шести років позбавлення волі. На думку прокуратури, вина колишнього ексвіцегубернатора в суді була доведена свідченнями потерпілих та свідків, відеозаписами та видруком дзвінків. Раніше у травні2021 року судді розглядали докази по цій справі та допитували свідків. 

Адвокатка Орлова Ірина Носкіна просила суд виправдатиОрлова, восьмимільйонну заставу повернути, а також зняти арешт із майна обвинуваченого — двох квартир, автомобіля Mercedes та двох рахунків у різних банках. Сам Орлов своєї провини не визнав.

Тоді свідок Ольга Кошеверова розповіла, що учасники мітингу спробували знайти захист від нападників «тітушок» в будівлі облдержадміністрації, але двері були зачинені і щільно забарикадовані.

Раніше судді Приморського районного суду Одесивідклали розгляд справи. До того свідки не з’являлися на засідання. Наприклад, якщо в листопаді 2020 року засідання перенесли через коронавірус, то в липні того ж року – теж черезвідсутність свідків. 

Олександр Орлов на судовому засіданні.Фото: Одесса.Онлайн

Олександр Орлов у лютому 2014 року обіймав посаду заступника голови Одеської обласної адміністрації. Головою ОДА тоді був Микола Скорик – зараз народний депутат. До заборони діяльності партії «Опозиційної платформи — За життя» він входив у відповідну фракцію в парламенті, а зараз входить до депутатської групи «Платформа за життя та мир».

Утім деяких учасників нападу все ж засудили. Наприклад, у липні 2022 року Приморський районний суд Одесизатвердив угоду одного з учасників нападу на журналістів 19 лютого 2014 року з прокурором про визнання провини та засудив його до п’яти років позбавлення волі за побиття оператора.

Проте, як зазначалося у вироку суду, реальний термін йомузамінили умовним терміном на три роки.

Наразі жодної нової інформації у цій справі немає, за 10 років винні так і не були покарані.

Сергій Лозовський