Дамбу Хаджибейського лиману визнали аварійного та рекомендували міськраді взяти її на баланс

Дамбу Хаджибейського лиману визнали об’єктом підвищеного рівня небезпеки.

Про це стало відомо під час засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації.

Хаджибейська дамба: одеські історики з’ясували нові подробиці підриву греблі у 1941 році. Фото

Нічия дамба, однак проблема всього регіону

Як доповів директор Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської ОДА Сергій Готко, об’єкт не є гідроспорудою та не знаходиться на балансі. Єдине, що контролюється, це проїжджа частина автодороги М-28. Водночас це створює перешкоди для реконструкції ділянки автодороги «Обхід м. Одеса» у законодавчому порядку.

Наприкінці 60-х років минулого століття дамбу перетворили у відрізок автодороги без жодних необхідних експертних висновків, а постійний рух великогабаритного транспорту постійно впливає на стан аварійної дамби. «Дамбою проходить об’їзна дорога загальнодержавного значення М-05-01 «Обхід м. Одеса», що з’єднує автодороги у напрямку до міст Києва, Рені та Миколаєва, як дорога європейського спрямування» – сказав Сергій Готко.

Хаджибейська дамба

Наврядчи витримає черговий зріст рівня води

Як повідомила комісія, наразі дамба є аварійною згідно технічного висновку. Більше того, дамба уже була у критичному стані кілька років тому, та безпосередньо цьогоріч під час сильних злив влітку. Тож черговий зріст рівня води може закінчитися катастрофою.

«Основною причиною, яка може призвести до руйнування дамби, є збільшення рівня води в лимані до критичного та, як наслідок, аварійний скид більше 600 млн куб.м води в житлову та промислову зони Пересипу. Головним природним чинником зміни рівня води лиману є обсяг весіннього водопілля. Основним антропогенним фактором є скидання стічних вод м.Одеси у лиман. У 2015 році під час шторму рівень води в лимані досяг критичного рівня, була розмита верхня частина дамби внаслідок чого під дорожнім покриттям утворилися глибокі вимоїни, які досягли дорожнього полотна. Прорив дамби можливий у період паводків та тривалих зливових дощів, а також під час бурхливого таїння  снігу та льоду у весняний період.», – додав Департамент з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами.

Хаджибейська дамба

Одеську область чекає катастрофа 

Рівень води у лимані критичний, якщо не вжити заходів, дамбу таки прорве, що призведе до екологічної катастрофи. 

З ладу вийдуть:

ПрАТ «Сінтез ОЙЛ»
АТ «Ексімнафтопродукт»
АТ «Одеснафтопродукт»
 ТОВ «Укрлоудсістем»
ДП «Одеський нафтопереробний заво»» (підприємство не працює, але на території залишились резервуари із залишками нафтопродуктів)
СБО «Північна» з іловими майданчиками
нафторайон Одеського морського торговельного  порту.

Окрім того, як свідчать експерти, при прориві дамби виникне значна зона затоплення, яка становитиме до 23,0 кв.км при найбільшій глибині затоплення до 2,0 м. «У небезпеці понад 50 підприємств і житлових забудов, що порушить енергозабезпечення, водопостачання та водовідведення північної і центральної частини м. Одеси з кількістю населення понад 500 тис. осіб. Утримання води на затопленій території може тривати до 10 діб. Підтоплення території унеможливить переміщення автомобільними дорогами та залізничними коліями із центру міста до ДП «Український дитячий центр «Молода гвардія» та у зворотному напрямку, створить порушення умов життєдіяльності значної кількості населення міста Одеси, зокрема Суворовського та Приморського районів» – поінформував членів комісії ТЕБ Сергій Готко.

Що збираються з цим робити чиновники

Раніше, з 2016 по 2017 роки на замовлення Управління капітального будівництва Одеської міської ради виконано зміцнення тіла дамби на найбільш зношеній ділянці довжиною 900 м. Втім, проведені роботи лише частково знижують ризики прориву. Урагани, рясні зливи та дорога поруч з дамбою все більше та більше руйнують її, тож імовірність того, що дамба не витримає досить висока.

Відтак Укравтодор наразі працює над документацією на реконструкцію ділянки автодороги вздовж Хаджибейського лиману. ТОВ «Гіпроград» виготовив Робочий проєкт «Першочергові заходи з капітального ремонту та стабілізації стану аварійних ділянок дамби у м.Одесі», відповідно  до якого визначено, що існує ризик виникнення аварійної ситуації при підйомі рівня води в лимані. Також, листом Державний регіональний Проєктно-вишукувальний інститут «УКРПІВДЕНДТПРОВОДГОСТТ» поінформував Головне управління ДСНС України в Одеській області щодо можливості виникнення надзвичайної ситуації при прориві дамби.

Хаджибейська дамба

Втім все це на паузі, допоки у дамби не з’явиться «господар». Відтак, у ході засідання вирішили:

Визнати аварійний стан дамби як загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру
Рекомендувати Одеській міській раді здійснити заходи щодо взяття на облік дамби Хаджибейського лиману, як безхазяйної, передачі її у комунальну власність та визначення її балансоутримувача
Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації направити документи до  ДСНС України для прийняття остаточного рішення  Експертною комісією з визначення рівнів та класів надзвичайних ситуацій  стосовно  незадовільного технічного стану дамби Хаджибейського лиману.

Нещодавні дії влади щодо Хаджибейської дамби