Дітей навчати нікому? Чому в одеських школах не вистачає педагогів та як не «втратити» ціле покоління учнів

Проблема нестачі педагогів у школах Одеси не нова, проте з посиленням карантинних обмежень вона стала ще гострішою. Якщо на початку навчального року заклади розшукували близько 460 вчителів, то після введення «червоної» зони були тимчасово відсторонені ще 800. І хто ж тоді має вчити дітей, якщо досвідчених освітян меншає, а молоді спеціалісти вибирають іншу професію? 

Новини.LIVE Odesa дізнавалося про причини кадрової «кризи» та знайшло шляхи її вирішення. 

Вимог багато, а заохочень – не дуже

Єдиний показник, який швидко зростає в системі освіти – це кількість учнів. Лише у цьому році у перший клас пішли майже 11 тисяч маленьких одеситів, тоді як на вакансію вчителя відреагували лише 54 молодих спеціалісти. Тобто попит зовсім непропорційний пропозиції.

«Я знаю точно, що в школах нашого (Малиновського, – ред.) району проблема з соціальними педагогами, психологами та фізиками, які вже пішли на пенсію. Кадровий голод є, бо молоді фахівці якщо і йдуть на роботу, то лише з найближчих селищ», – розповіла одеситка Олена Синельнікова. 

Чому ж нових спеціалістів настільки мало? Колишній вчитель російської мови та літератури Євген Першин, що покинув викладання в одній з центральних шкіл міста, виділяє одразу декілька причин.  

Учні, школи, діти, Одеса

«По-перше, це упереджений колектив та адміністрація, які постійно намагаються навчити тебе “як правильно”, хоча насправді самі викладати не вміють. А якщо ти щось робиш не так, як того хочуть – починається скандал. По-друге, це діти та їхні батьки. Бувають, звісно, хороші та здібні, але більшість дуже розбещена та лінива. Як приклад, у мене був учень з дуже багатої сім’ї, який постійно ходив на заняття без зошитів. Щастило, якщо при цьому він не зривав урок. Ну і по-третє, зарплата. Вона настільки маленька, що її ледве вистачає на оплату оренди. А їсти що? Повітря? І ходити, у чому мати народила?», – пояснив колишній вчитель. 

Першин додає, що за нинішніх умов до викладання він точно не повернеться, а заміну йому не можуть знайти вже декілька місяців. І це не дивно, адже середня зарплата вчителя в Україні становить всього 6,6 тисячі гривень (близько 210 євро) – це найнижчий показник в Європі. Навіть у Сербії педагогам платять по 630 євро, а в Данії взагалі 6 207. Логічно, що такий мізер не дуже мотивує переживати постійний стрес та витрачати свій вільний час на перевірку домашніх завдань.

Учні, школи, діти, Одеса

Прокоментувала проблему нестачі вчителів в Одесі і директорка міського департаменту освіти і науки Олена Буйневич. Вона зазначила, що це питанням є актуальним для всієї держави.

«Це є загальною проблемою освіти великих міст, у тому числі Одеси. Проблемою глобальною, серйозною, погіршеною, на мою думку, рішеннями про особливі умови працевлаштування вчителів пенсійного віку, наприклад», – зазначила Буйневич на сторінці у Facebook. 

Європейський підхід зможе допомогти? 

Кореспондент Новини.LIVE Odesa спробував поцікавитися у департаменту освіти і науки, чи є у них план дій стосовно заохочення молодих спеціалістів до викладання, проте відповідь поки не надійшла. 

Втім, в Україні існує певна альтернатива класичному підходу до пошуку вчителів. Так, проєкт Edumus (концепція якого до нас прийшла з Естонії) займається тим, що заохочує фахівців з різних сфер до викладання у школах. 

Учні, школи, діти, Одеса

«Ми співпрацюємо з компаніями, де соціально-відповідальні спеціалісти виявляють бажання поділитися своїми знаннями з дітьми. Вони не обмежені рамками програми Міносвіти і роблять акцент на практичних заняттях. Це допомагає учням краще засвоювати та розуміти предмет», – розповіла координаторка проєкту в Україні Леся Аркуша. 

Якщо спеціаліст вирішує долучитися до програми, то він укладає угоду та проходить спеціальний тренінг, аби краще розуміти принцип роботи вчителем. У школу його влаштовують на 1 навчальний рік, де він викладає близько 2 разів на тиждень. І хоч у навчальному закладі фахівець працює на волонтерській основі, його основне робоче місце (як і зарплата) не втрачаються. 

«Завдяки цьому, школярів навчають юристи, інженери, програмісти і ще безліч інших спеціалістів. Ця програма важлива як мінімум тим, що у деяких регіонах України (наприклад, на Луганщині чи Донеччині) вчителів не вистачає критично. І буває, що фізику дітям викладає математик, який частково може знати матеріал», – додає Леся Аркуша. 

Учні, школи, діти, Одеса

Наразі партнери проєкту працюють у Львові, Хмельницькому, Херсоні, Полтаві, а також Дніпропетровській, Луганській, Донецькій областях. Була навіть можливість залучити спеціаліста в Одесу, проте тоді перемовини зайшли у глухий кут. Звісно, що організатори планують розширюватися. 

Втім, якщо не вирішувати проблеми у системі освіти, Edumus і всі подібні ініціативи здаватимуться лише «краплею у морі». Як мінімум МОН все ж варто переглянути схеми фінансування, адже поняття «життя» у сучасному світі на 6 тисяч межує з «виживанням».

Загалом у нинішньому стані професія вчителя для багатьох не асоціюється ні з перспективністю, ні з престижністю. Тому обирають цю спеціальність лише ті, у кого є додаткове джерело доходу, купа часу або велике бажання працювати з дітьми. І якщо на це не звертати увагу – рівень освіченості населення падатиме з кожним поколінням.