Гордість Бессарабії: в селі Баннівка відзначили 160-річчя з дня народження болгарського генерала Колєва

Гордість Бессарабії: в селі Баннівка відзначили 160-річчя з дня народження болгарського генерала Колєва

В селі Баннівка Василівської громади відбувся тематичний захід, присвячений 160-річчю з дня народження легендарного генерал-лейтенанта кінної армії Болгарії Івана Колєва-Стоянова. 

Іван Колєв народився в селіБаннівка і прославив Бессарабію поза її кордонами своїм військовим талантом.

Захід розпочався з покладання квітів до пам’ятника генералу Колєву та вшанування його пам’яті. У пам’ятника читали вірші, розповідали цікаві факти його біографії.  Гостями заходу стали мешканці села Баннівка, родичі Івана Колєва, керівник центру національних культур з міста Ізмаїл Георгій Чілік, гості з Болгарії –  Микола Іванов, голова товариства “Свята Софія”, та Марія Корчагіна, голова товариства“Рідні”. 

“Ми пишаємось тим, що наше село має спільну історію з Іваном Колєвим-Стояновим. Він був мудрою та цілеспрямованою людиною. Його досягнення – це наше історичне багатство, яке ми маємо пам’ятати та передавати наступним поколінням. Дуже приємно, що він народився в саме в нашому селі і тут досі проживають його родичі”, – розповів староста села Баннівка Віктор Генчев.

До відома.

Іван Колєв-Стоянов народився 15 вересня 1863 року.Освіту здобув в Болградській гімназії. У 1884 році почав службу як помічник секретаря, а пізніше став секретарем Софійського окружного суду. Він добровольцем вступив в Учнівський легіон, який брав участь у сербсько-болгарській війні 1885 року. Закінчив Військове училище в Софії (Болгарія) та Військову академію в Турині (Італія).

У 1894-1896 роках служив в Болгарії старшим ад’ютантом 1-ї піхотної дивізії. Потім обіймав посади офіцера з особливих доручень при кавалерійській дивізії. Надаліпосідав більш високі посади. 

2 серпня 1915 року Івана Колєва підвищили до генерал-майора. Через декілька роківвін тяжко захворів і в травні 1917 року поїхав на лікування до Відня, де й помер. За день до смерті його підвищили до звання генерал-лейтенанта.

Уродженець Баннівки проявив себе вправним кавалерійським начальником, гарним тактиком, намагався берегти життя своїх підлеглих. За бойові подвиги Колєв був нагороджений Залізним Хрестом “За хоробрість”, орденом “Святий Олександр” 3-го ступеня та орденом “За військові заслуги” 4-го ступеня.

На честь Івана Колєва назвали два болгарських селаГенерал Колєво в областях Варна і Добрич, в Добричі встановили пам’ятну плиту. Саме йому Іван Вазов присвятив свій вірш  “Добруджанська кіннота”.  У 2006 році вийшла книга добруджанського краєзнавця Георгі Казанджиєва “Генерал Іван Колєв – епопея одного життя”.

На малій батьківщині, в селі Баннівка, на честь  відомого уродженця встановили  бюст в сквері біля Будинку культури.