Історія розвитку гандболу в селі Кубей: як сьогодні живе спортивна спільнота

Історія розвитку гандболу в селі Кубей: як сьогодні живе спортивна спільнота

Історія розвитку гандболу в селі Кубей: як сьогодні живе спортивна спільнота

В селі Кубей Болградського району гандбол почав набирати популярність ще в 1963 році та популярний й донині.

Це відбулося завдяки вчителю фізикиКлочкову Михайлу Івановичу, який в той час працював в школі і залучав до гри старшокласників.  На той час гандбол з’явився і також почав розвиватися  в селі Городнє, Залізничне та місті Болград, тому основними суперниками у грі були ці команди. 

 В 1966 році під керівництвом вчителя фізкультури  Степана Петровича Чекала на змаганнях у місті Болград команда села Кубей посіла перше місце. В її склад входили:  Михайло Сюлемез,  Павло Касап,  ІванКара,  Михайло Гайдаржи, Федір Мансарлійський,   Філіп Бааджи,  Михайло Шишман.

З кожним роком гандбольна команда Кубею ставала більш професійною. У 1968 та 1974 роках на спартакіаді школярів Одеської області Кубейська команда стала бронзовим призером. Тоді до складу команди входили:  Іван Кальчев,  Іван Фучеджі,  ПетроБааджі,  Микола Бошков,  Дмитро Кружков,  Валерій Хорозов, Леонід Куемжи,  Іван Дерменжи,  Дмитро Корчмар. Тренерував команду Андрій Андрійович Кара.

 З 1981 по 1983 рік гандболісти Кубея були першими в Одеській області.

 Кубей сьогодні може пишатися своїми гандболістами, які відомі далеко за межами села. ЦеПетро Миколайович Бааджі – майстер спорту СРСР з гандболу, заслужений працівник фізкультури України, учасник п’яти спартакіад України, учасник збірної України серед ветеранів, багаторазовий чемпіон Європи та світу з гандболу серед ветеранів, учасник чемпіонату світу,посів перше місце в 2007 році на змаганнях в місті Гамбург (Німеччина), друге місце в 2008 році в Швеції.

Іван Іванович Фучеджі – заслужений тренер України з гандболу, член президії федерації гандболу України, головний тренер гандбольної команди “Донбас”. Олександр Володимирович Орліогло – чемпіон Молдови та Румунії згандболу, майстер спорту Молдови з гандболу.

Володимир Ігорович Кара – майстер спорту України з гандболу, гравець гандбольного клубу “Ізмаїл”, один із найкращих бомбардирів суперліги з гандболу.

І сьогодні гандбол популярний в Кубеї. В селі працює спортивна секція з гандболу, на базі спортивного клубу “Тріумф”. Тренуються три чоловічі команди та три жіночі, які розподілені за віковими групами, також діє команда ветеранів. В загальній кількості близько 90 людей ходить на тренування.Головними тренерами команд є Михайло Гетман та Олена Кальчева, у підготовці гравців допомагають вчителі фізкультури Дмитро Бошков та Віктор Кара. У літню пору року тренування відбувається на центральному майданчику села Кубей, а на зиму для проведення тренувань секция переходить до спортивної зали Кубейського ліцею. 

“Мені дуже приємно, що діти ходять на гандбол. У наспроходять тренування два рази на тиждень. Форма у нас є для всіх, а ось з м’ячами є невелика потреба. Наш спортивний клуб, на базі якого існує секція гандболу, частково покриває витрати на інвентар. Також спортивний  інвентар нам дарують люди, наприклад, нещодавно Іван Іванович Фучеджі подарував шість м’ячів. Усі поїздки на змагання також фінансуються КНП “Спортивний клуб “Тріумф” Кубейської сільської ради”, – розповів тренер Михайло Гетман. 

Але все ж таки є одна суттєвапроблема. В літній час тренування відбуваються на спортивному майданчику в центрі села, але він не підходить для тренувань, бо зроблений з бетону, і не має покриття. 

“Я звертався багато разів до депутатів з проханням вирішити це питання, але поки що, нажаль, проблема не вирішена”, – поділився Михайло Гетман.

 Гандбольна секція продовжує свою роботу, і тому підтвердження нагороди, які  кубейські команди щороку отримують не тільки на районних, а й на обласних змаганнях.

Використані матеріали з книги “Кубей: нариси та матеріали історії села Кубей-Червоноармійське в Бессарабії”, автор Михайло Петрович Сакали

Фото з архіву Кубейського історико-етнографічногомузею, Виктора Кара.