Як усиновити дитину, якщо в тебе ВІЛ: історія одеситки

Голова одеської громадської організації «Сонячне коло»Альбіна Котович живе з ВІЛ-інфекцією понад 25 років. У 2019 році жінка виграла судовий процес, який дозволив їй усиновити дитину.

Знайома Альбіни, яка була ВІЛ-інфікованою, відмовилася від антиретровірусної терапії, через що в неї почав розвиватися рак. Подруга попросила Альбіну не залишати її 12-річного сина та оформити над ним опікунство.

Як усиновити дитину, якщо в тебе ВІЛ: історія одеситкиФото: Facebook/Альбина Котович

Альбіна Котович

«Поки жінка була жива, ми тільки почали процес з підготовки збору документів. Після її смерті, коли був повністю зібраний пакет документів та поданий до служби у справах дітей для розгляду на опікунській раді, мені прийшла відмова в оформленні опіки. На основі того, що в мене ВІЛ-позитивний діагноз», – пояснила Альбіна.

Після відмови в опікунстві вона запропонувала юристу Віталію Матвєєву, який працював в організації «Сонячне коло», долучитися до справи. Матвєєв разом із адвокатом Олегом Біловим подали позов до суду.

Як усиновити дитину, якщо в тебе ВІЛ: історія одеситкиФото: Facebook/Виталий Матвеев

Віталій Матвєєв

«У позові я не вказувала прізвище, імя та по-батькові, оскільки я розуміла, що виграю суд, це лише питання часу. Ми хотіли отримати рішення суду та показувати його нашим клієнтам. І казати: ви маєте право відстояти своє законне право, не розголошуючи своїх особистих даних», – поділилася жінка.

За словами Котович, судовий процес тривав понад рік. У цей час хлопчик спочатку перебував у притулку, потім його перевели до дитячого будинку.

«Ми з ним спілкувалися, я його навідувала, поки не дізналася, що його готують для оформлення до прийомної родини. Жінка, яка хотіла взяти хлопчика, взяла разом із ним тих хлопців, з якими він був у притулку та дитбудинку, з якими він потоваришував», – пояснила жінка.

За словами Альбіни, вона залишала свої контакти, однак жінка, яка оформлювала опіку над хлопчиком, не зверталася до неї.

«Зараз дивлюся на фото в Facebook, у них все достатньо гармонійно, у них є родинні свята», – розповіла Альбіна.

Як зазначив адвокат Віталій Матвєєв, наразі в Україні вже скасований нормативно-правовий акт, який забороняв ВІЛ-інфікованим людям оформлювати опіку, піклування або усиновлювати дітей.

«З 28 жовтня 2019 року було визнано окружним судом міста Києва не чинним наказ №479 від 20 серпня 2008 року, а саме пункт 3 у переліку захворювання, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем», – пояснив юрист.

За його словами, коли подавали позов до суду щодо усиновлення, то посилалися на 23 статтю Конвенції ООН про захист прав осіб з інвалідністю.

«Якщо особа хворіє на якусь хворобу, це ще не означає, що вона не має права виконувати свої обов’язки батьків та бути єдиною сім’єю», – наголосив адвокат.

Сімейна психологиня Зоя Попадюк радить, перш ніж зважитися на усиновлення, пройти навчання в школі для підготовки. Це має бути зважене рішення, наголосила Попадюк.

Як усиновити дитину, якщо в тебе ВІЛ: історія одеситкиФото: pedagogikatravmy.org

Зоя Попадюк

«У школі обговорюють усі моменти. Які мотиви, навіщо мені це треба, що це за травмовані діти-сироти, про що говорить їхня складна поведінка… Як з нею бути, чи зможу я це здолати, чи потрібно мені це, чи готовий я», – підкреслила Попадюк.

За словами психологині, під час першої зустрічі варто розуміти, що дитина може плакати та бігти до вихователя.

«Це не тому, що дитині не сподобалися батьки, а через те, що вона може бути наляканою і цей момент може бути маніпуляцією від дітей. Тобто це все треба усвідомлювати і необхідно мати терпіння», – пояснила психологиня.

В Одесі розпочався тиждень тестування на ВІЛ та гепатити
В Одесі фіксують біля тисячі випадків ВІЛ щороку
Україна приєднається до Конвенції про захист дітей та міждержавне усиновлення