Місце першої в’язниці і масових захоронень: 5 цікавих фактів про Куликове поле в Одесі

Одеса «кишить» таємницями та цікавими фактами на кожному кроці. Не менш загадковим є й Куликове поле, яке колись було пустирем. 

Про найцікавіші факти відомого місця пише VGorode.

У мережі з’явилася мапа дачних масивів на Куяльнику 1905 року

Перша в’язниця

Одеса

Сучасні історики кажуть, що на картах міста до першої половини 19 століття місцевість Куликового поля ніяк не вказувалася, адже її важали окраїною-пустирем. Хащі простилалися від поля аж до «Привозу». У 1818 році неподалік Куликового поля побудували сспочатку таможню, а трошки пізніше там з’явилася і пергша в’язниця. Вона дістала назву «Одеський тюремний замок». 

Там проводили народні гуляння

Одеса

З часом пустир став людним. Там, до початку 20 століття почали регулярно проводити масові народні гуляння. Місцина набирала більшу й бальшу популярність, адже там розміщували різні атракціони, цирки, виставки та проводили інші цікаві заходи. 

Там же святкували й популярні свята: Новий рік, Різдво, Великдень, які завжди супроводжувалися ярмарками. Там же проводили різні акції та мітинги.

Масові поховання 

Одеса

Куликове поле часто обирали, як місцину для поховань. Історики навіть не можуть назвати приблизну цифру людей, які поховані на цій території. Ще у 19 столітті там таємно поховали злочинців, яких стратили. У 1878-1882 роках у землі опинились й члени «Народної волі». На початку 1918 року в Одесі тривали триденні бої, проте, коли вони завершились, Куликове поле стало місцем, де вирили величезну братню могилу, де поховали 119 загаблих більшовиків. Місцина через це з часом перейменувалася у Площу Революції. Там навіть з’явився «Пам’ятник борцям революції», який створили на честь 15-х роковин з Жовтневої революції, який потім постраждав під час окупації.

Після Другої Світової війни там знову почали ховати людей: це були солдати, офіцери та генерали, які звільняли Одесу 10 квітня 1944 року. Частину решток перепоховали на Алеї Слави у парку Шевченка, іншу ж частину — на території Другого Християнського цвинтаря.

Величезний Ленін

Одеса

У 1967 році, на честь 50-річчя Радянської влади, там збудували найбільший у місті пам’ятник Леніну. Висота його сягала 10 метрів, проте пізніше пам’ятник переїхав до Савіцького парку. У 2016 році пам’ятник знесли, для чого задіяли кран «КАТО». 

Тут хотіли звести торговий центр

Коли площа позбулася Леніна, екс-мер Одеси Михайло Кучук оголосив плани будівництва ТЦ. Ідею негативно сприйняли містяни та історики, тому її так і не втілили у реальність. 

Більше таємниць та цікавих історій Одеси