Одеський будинок Русова до пожежі: як він виглядав та що змінилося. Фото

Будинок Русова в самому серці Одесі був однією з найперших споруд підприємця Олександра Петровича Русова. Він подарував місту чарівну пам’ятку архітектури, яка існувала у первинному вигляді понад століття. Вже за Незалежності України цей будинок горів три рази. Відреставрували його фасад лише 27 грудня 2019 року, всередині він залишається на ранньому етапі ремонтних робіт. Хоча й після «відновлення» від будинку продовжують відвалюватися шматки ліпнини та цілі фрагменти скульптур.

Про це повідомляє “Старая Одесса в фото”.

У мережі з‘явилося фото Міщанської церкви в Одесі, яку зруйнували у 1930-х роках

Одеський будинок Русова до пожежі: як він виглядав та що змінилося

Будинок Русова: історія

Будинок Русова знаходиться у репрезентативній частині міста, навпроти Соборної площі на розі вулиць Дерибасівської та Преображенської. Ширина ділянки під забудову була великою, це дало можливість урізноманітнити оздоблення фасаду та інший декор.

Будинок Русова в Одесі — історичні фото

У 1898 році почалося зведення будинку для заможного підприємця Олександра Петровича Русова. Цю споруду вважають одної з найперших, яку побудували за замовленням Русова. Спроєктував будинок архітектор В. І. Шмідт, у складанні креслень брав участь його помічник Л. М. Чернігов.

Будинок Русова в Одесі — історичні фото

Вдалося створити доволі масивний чотириповерховий будинок з великою кількістю скульптурного оздоблення і великими квартирами. Перший поверх призначався для магазинів, де розмістилися  фешенебельні торгові заклади, серед яких була аптека Антона Еразмовича Гаєвського та Олександра Миколайовича Поповського.

Будинок Русова в Одесі — історичні фото

1908 року Русов вмирає, а його спадок розподіляється між синами й практично всі будинки Русова залишаються у власності спадкоємців. Ділянку на Садовій продали Гаєвському у рік смерті Русова. У 1912 році цивільний інженер В. К. Медокс влаштував у будинку два балкони.

Найпопулярніші ресторани Одеси 50 років тому. Історичні фото

Коли в Одесу прийшла Радянська влада, квартири будинку переробили у комунальні, кількість родин – значно збільшилося. Аптеку Гаєвського націоналізували та відібрали у власника.

Одеський будинок Русова до пожежі: як він виглядав та що змінилося

Після встановлення Незалежності України Аптека була приватизована, її власницею стала одна з нащадків О. Поповського — Неля Йосипівна Після цих подій у будинку почав викупати квартири підприємець Руслан Серафимович Тарпан, який на той час викупив готель «Спартак» та «Великий Московський».

Одеський будинок Русова до пожежі: як він виглядав та що змінилося

2009 року відбулася масштабна пожежа на верхніх поверхах південної фасадної частини будинку. Споруда була сильно пошкоджена та її визнали аварійною. Після цього з приміщення відселили всіх жителів, однак Аптека Гаєвського у лівій частині першого поверху продовжувала працювати. 

Охорона будинку працювала не дуже пильно. У 2009 році у мережі з’явилися фото з даху будинку і знімки його інтер’єрів. Восени 2012 року сталася пожежа на нижніх поверхах будинку, а вже 2013 року вогонь знищив усе між другим та третім поверхами. Після цього пам’ятку законсервували, а реставраційні роботи йшли роками. Коли ремонт завершили, від будинку почали відвалюватися шматки декору, які й відповіли на питання: «а чи добросовісно поставилася місцева влада до реставрації?» 

Ужастик по-одесски: у скульптуры на обновленном доме Руссова вместо лица —  бутылка (фото) - Одесская Жизнь

Більше цікавих історичних фактів Одеси