У зверненні до президента Одеську ОДА звинуватили у непрозорості при формуванні ОТГ

Зорянська сільрада просить президента підтримати створення Зорянської об’єднаної територіальної громади.

Зорянська сільська рада Саратського району Одеської області звернулася до президента України Володимира Зеленського з проханням підтримати створення Зорянської об’єднаної територіальної громади (ОТГ).

Відповідне відеозвернення громада села Зоря опублікувала на своїй сторінці у Facebook.

У зверненні голова сільради Вікторія Райчева стверджує, що такі плани було попередньо узгоджено з Одеською обласною державною адміністрацією та урядом. Але, незважаючи на це, Одеська ОДА кулуарно, без згоди та інформування громади, внесла зміни в перспективний план та насильно внесла с. Зоря до складу Саратської ОТГ.

Мешканці Зорі впевнені, їх село – одне з найкращих по всій Одеській області, та на власному прикладі показують, якою має бути спроможна громада. «Таким форматом ми хотіли показати президенту та урядовцям, яким сучасним та розвиненим є наше село і це багато в чому завдяки вправному здійсненню самоврядування. Досвід самоврядування в с. Зорі міг би допомогти іншим селам, саме на збереження та розвиток такого досвіду має бути спрямована реформа, а насильне включення с. Зорі до Саратської ОТГ фактично знищує один з найкращих прикладів самоврядування в Одеській області», — говорить у відеозверненні Вікторія Райчева, голова Зорянської громади.

У коментарях виданню Вікторія Райчева пояснює: «Перспективний план, що ОДА подала до Уряду, був змінений кулуарно без погодження та інформування громади. Несподівану новину про включення с. Зорі до складу Саратської ОТГ в громаді дізналися з Фейсбуку, коли Перспективний план уже було затверджено».

Також, як вказано в пості на Facebook, керівництво Одеської ОДА після затвердження Перспективного плану уникає діалогу з громадою: «На жаль, ми не знаходимо підтримки і комунікацій в діях Голови Одеської ОДА Максима Куцого та його заступника В’ячеслава Овєчкіна. Більше того, Голова ОДА, як в старі добрі часи, проводить закриті зустрічі з робітниками Саратського комунального підприємства, яких видають за мешканців с. Зорі, а їх світлини, зроблені з далекої відстані, цинічно викладають на Фейсбуці як підтвердження наявності діалогу».

Можливою причиною насильного включення с. Зоря до Саратської ОТГ, називають неможливість створення ОТГ із однієї громади. Коментуючи таку версію, Вікторія Райчева ставить питання про професіоналізм чиновників ОДА: «Чому в такому випадку Одеська ОДА готувала, погоджувала з громадами, затверджувала та подавала на розгляд Уряду план із Зорянською ОТГ з одним селом, який зараз, з їх слів, суперечить методиці? Окрім того, громадські організації, з якими Уряд погоджував Проект перспективного плану Одеської області, рекомендували використати досвід Зорі як сильної громади та підсилити її однією слабшою громадою, але Одеська ОДА самостійно кулуарно прийняла рішення, що суперечить і рекомендаціям і здоровому глузду – знищити досвід успішного самоврядування кращого за багатьма показниками села в районі».

Зорянська громада просить Володимира Зеленського звернути увагу на цю проблему та пропонує повернутися до рішення, що було погоджено із громадою і влаштовувало всіх — створення Зарянської ОТГ із с. Зоря.

Нагадаємо, 12 червня 2020 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів позачергове засідання уряду щодо адміністративно-територіальної реформи. Зокрема Кабмін обговорював створення нових районів, кількість яких планують зменшити втричі. Наразі їх налічується 490. На засіданні прем’єр сказав, що уряд вже затвердив перспективні плани всіх областей по створенню спроможних громад.