Учасник Майдану та переможець «музейної війни». Ким був художник Олександр Ройтбурд

8 серпня помер художник Олександр Ройтбурд. Він був одним із найдорожчих сучасних митців України, активним учасником Євромайдану та здійснив революцію в Одеському художньому музеї. Суспільне зібрало головні факти про відомого українського художника.

Учасник Євромайдану

Художник одним із перших публічно підтримав Євромайдан та став безпосереднім учасником у Києві та Одесі. 21 листопада 2013 року на своїй сторінці у Facebook він повідомив, що викликає таксі до Майдану, аби «потім самому собі дивитися в очі з чистим сумлінням».

«Я брав участь у Революції на тому етапі, коли було важливо, аби протест підтримала певна кількість людей. Людей, чия позиція була б помічена суспільством. Те, що я вийшов на Майдан і щось там сказав, вплинуло на рішення певної кількості людей», — згодом розповів Ройтбурд в інтерв’ю «Українській правді».

Ройтбурд ОдесаУкраїнська правда

Олександр Ройтбурд під час Євромайдану.

Один із найдорожчих художників України

Ройтбурд один із найдорожчих сучасних українських художників. Його роботи зберігаються у Музеї сучасного мистецтва Нью-Йорку, Одеському художньому музеї, Державній Третьяковській галереї Москви, PinchukArtCentre в Києві та в приватних колекціях.

У червні 2009 року на аукціоні Phillips de Pury & Company в Лондоні картину Ройтбурда «Прощавай, Караваджо» продали за 97 тисяч доларів. Це стало найдорожчим офіційно задокументованим аукціонним продажем роботи сучасного українського художника. Стартова ціна на картини Ройтбурда в Україні коливається від 15 до 30 тисяч доларів.

Ройтбурд ОдесаОлександр Ройтбурд

Картина художника «Прощавай, Караваджо», яку продали за рекордну суму.

Цю картину митець створив після викрадення з Одеського музею західного і східного мистецтва полотна Караваджо «Поцілунок Іуди, або Взяття Христа під варту».

Пітримка українських політв’язнів

Ройтбурд неодноразово виказував підтримку українцям, які стали політв’язнями російського режиму, та критикував владу РФ. Також художник був одним із 50 підписантів звернення до Олега Сенцова з проханням припинити голодування.

«У світі не так багато людей такої волі, як ти. Ми знаємо, що ти не любиш, коли про тебе говорять добре. Але така вольова, міцна духом людина нам потрібна живою. Саме для того, щоб продовжити подальшу боротьбу за всіх наших хлопців, за яких ти готовий життя покласти. Ти нам потрібний. Навіть із в’язниці ти зміг об’єднати всіх нас для цієї боротьби», — йшлося в тексті листа до українського режисера.

Війна та революція в художньому музеї

Наприкінці 2017 року Олександр Ройтбурд переміг у конкурсі на посади директора Одеського художнього музею. Попри супротив депутатів обласної ради тодішній голова ОДА Максим Степанов підписав з художником контракт на 5 років. Утім у вересні 2019 року на сесії облради депутати вирішили звільнити митця. «За» проголосував 51 депутат, троє були проти.

Ройтбурд та команда музейників звернулася до суду, і вже 10 лютого стало відомо, що Приморський суд Одеської області скасував рішення Одеської обласної ради щодо припинення дії контракту. Після цього до суду звернулися й самі депутати, в апеляції вони домоглися скасування попереднього рішення та фактично вдруге звільнили Ройтбурда.

Євромайдан, музейна війна. 5 фактів з життя художника Олександра РойтбурдаІзбірком

Постер із гаслом «Ро — наш бро», яке стало одним із символів протестів на підтримку художника.

Через це мешканці Одеси вийшли на акцію протесту під будівлею Одеської ОДА із гаслами «Ро — наш Бро», «Я йшла до цього Ройтбурда 30 років» тощо. Люди вимагали від депутатів обласної ради скасувати рішення про звільнення художника. На підтримку Ройтбурда також виступили письменник Сергій Жадан, міністр культури Олександр Ткаченко, мер Львова Андрій Садовий, режисер Влад Троїцький, і телеведучий Олексій Суханов та інші.

Згодом, 10 серпня, депутати Одеської облради спробували скасувати рішення своїх попередників про звільнення Ройтбурда з посади директора. Утім голосів для цього не вистачило. Повторне голосування відбулося 18 грудня 2020 року. Тоді депутати все ж скасували рішення щодо розірвання контракту. Згодом незаконність звільненя художника підтвердив і Верховний Суд. Ці події в українській культурній сфері охрестили «музейною війною в Одесі», перемогу в якій виборов Ройтбурд.

Євромайдан, музейна війна. 5 фактів з життя художника Олександра РойтбурдаДумська

Олександр Ройтбурд під час акції на його підтримку під стінами Одеської ОДА.

За роки роботи на посаді директора ОХМ художнику вдалося реформувати заклад та перетворити музей на один з туристичних центрів міста. Ройтбурд зібрав молоду команду музейників, влаштовував у будівлі рок-концерти, створив «Клуб Маразлі» та робив усе, аби осучаснити й зберегти галерею.

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області