Уродженець Арциза хоче реконструювати старовинну весільну традицію

Уродженець Арциза хоче реконструювати старовинну весільну традицію

Уродженець Арциза хоче реконструювати старовинну весільну традицію

Артем Целіков, уродженець міста Арциз, цього року розпочав займатись етнографічною діяльністю. Одна з його мрій – це зйомка фільму про етнічні весільні традиції Бессарабії.

 Длятого щоб знайти більше інформації, він звернувся до людей через соціальні мережі:

“Шукаю села/міста в Буджаку, де ще хоч якось збереглися етнічні весільні традиції та обряди. Є ідея зняти фільм. Це можуть бути танці, співи, святкування НЕ в ресторані, традиція обмивання ніг батькам тощо. Цікава будь-яка інформація по всі національності: українці, болгари, албанці, гагаузи, роми тощо. Я розумію, що весілля вже зовсім інші. Але цікавлять хоча б окремі елементи, що дійшли до наших днів.Можливо, вам відомо, що якісь пари взялися за реконструкцію весільної традиції регіону: святкували чи планують святкувати весілля з елементами традиції. Буду дуже вдячний за наводки”, – написав Артем Целіков у групі “Бессарабія.Буджак”. 

Людипочали бурхливо писати коментарі, згадуючи які традиції раніше були в їхньому селі, в якому селі ще можна побачити живі традиції та де знайти потрібну інформацію. Інтернет-видання “Махала” теж зацікавив цей пост, тому наш журналіст поспілкувався з Артемом та дізнався подробиці його справи.

Артеме, розкажи трохи про себе

Народився та виріс в місті Арциз, тут навчався в школі, зараз навчаюсь в Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка на спеціальності“Біотехнології”.

Як давно ти почав цікавитись культурою Бессарабії?

Культура Бессарабії цікавила мене  з дитинства. На жаль, в моїй сім’ї традиції вже не так сильно збереглися, бо ми живемо в місті, але все ж мене оточували в школі, на вулиці мої друзі, однокласники, в яких родичі з села, наприклад, дідусі, бабусі. В селах культура збереглась краще, тому коли мої однокласники мені розказували, як вони проводять час в селах та які традиції там є, мене це дужецікавило. Так у мене з’явилась мрія зайнятися дослідженням культури нашого краю, але тоді я ще не знав, як почати. 

Коли ти остаточно вирішив почати займатись цією діяльністю?

В Києві я потрапив у фольклористичну тусовку. Як це виглядає? Люди мого віку проводять вечори, граючи та танцюючи традиційні музику та танці – козачка, польку, фокстрот та інші сільські танці. Жодної музики з колонок. Це й стало точкоювходу в активну зацікавленість культурою. Тут я побачив, як люди їздять в експедиції, як різні гурти реконструюють старовинні пісні чи музику, як проводяться різні майстер-класи. Влітку побував на школі традиційної музики від Рисі — це мене дуже мотивувало. Я почав міркувати, як ці знання застосувати в нашому краї.

Що тобі вже вдалось зробити?

Я тільки починаю цей шлях, тому проведених заходів не так багато. В серпні мені з друзями вдалося провести курс по танцям, всього провели три заняття. Булитакі танці: Козачок (імпровізаційний танець, поширений на всій території України) та Болгарське хоро. На ньому ми вчили базові кроки та елементи, характерні для цих танців. Після цього ми відпрацювали взаємодію у парах, навчились комбінувати різні елементи та комфортно почувати себе у ритмі музики. До речі, танцювали не лише під записи, але й під живу музику. Весь прибуток з цих курсів ми спрямували напридбання дрону Mavic 3T для взводу Олександра Арабаджи з села Чумлєкіой, що зараз виконує бойові завдання на фронті.

Розкажи про свою ідею відзняти фільм про етнічні весільні традиції Буджака.

Перебуваючи у фольклористичному середовищі, я познайомився з багатьма людьми, які тим чи іншим чиномцікавляться українською культурою. Однією з них стала кінопродюсерка Надія Парфан, вона знімає неігрове кіно. Я завжди розповідав, що я з Бессарабії, про наш цікавий та унікальний край. Надія мені запропонувала зняти неігрове справжнє бессарабське весілля, з елементами традицій, які збереглися. Я погодився, мене про таке два рази просити не треба. 

Дякуємо Артему за інтерв’ю та сподіваємося, що знайдуться люди, які відгукнуться і виявлять бажання провести справжнє бессарабськевесілля.