Вистрибували з вікон та востаннє телефонували мамам. Як і чому в Одесі в коледжі живцем згоріли люди

Станом на вечір неділі загиблими вважаються десятеро людей.

У Мережі з’явилися останні кадри з іще цілого будівлі коледжу в Одесі. У студентів друга пара — крізь двері в аудиторію просочується дим. Діти знімають це і жартують. А потім хтось відчиняє двері в коридор. Вони виявилися дверима до пекла.

Стовп диму над будинком побачили перехожі. Вони і набрали 101. За п’ять хвилин перші машини були на місці. Але виявилось,що у внутрішньому дворі, який не видно з вулиці, уже вирує полум’я. І площа його неймовірна — 700 квадратних метрів. Найгірше — втекти неможливо, адже сходи теж горять. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

«Східці вже були у вогні до самого верху. Евакуаційні виходи вже були заблоковані на момент нашого приїзду», — розповідає постраждалий пожежник Артем Щербаков.

Артем один з пожежників, який спробував піднятися палаючими сходами. І вони впали просто на нього.

Сходів немає. І виходу теж. Люди, що опинилися в пастці, біжать нагору. Відчиняють вікна. Від протягів вогонь спалахує з новою силою і швидко шириться. Бо вся будівля це суміш дерев’яного перекриття і очеретяних простінків.

Читайте також:

Гончарук наполягає на звільненні керівництва ДСНС Одеської області

Чиїсь мами отримують найстрашніші у житті дзвінки.

«Він сказав: «Мамочко, я не знаю,що робити. Я втрачаю свідомість», — згадує сестра зниклого безвісти студента Христина.

«Ми не можемо вийти, ми задихаємося». На тому тлі всі діти кричали про це: «Мамо, люблю! Мамо, люблю!», — розповідає тітка зниклої безвісти дівчинки Олена Гоншина.

Техніка з механічними високими драбинами їде на підмогу. Але застрягає в заторах і не може пробратися крізь припарковані машини. Звичайні ручні драбини до вікон п’ятого поверху не дістають. Очевидці знімають моторошні кадри, як люди стрибають із висоти з вікон.

«Один викладач вистрибнув з вікна з третього поверху і зламав ногу. Багато почали стрибати з п’ятого поверху», — каже учениця коледжу Валерія Ольшанка.

«Враховуючи, що дим і температура віднімається нагору, враховуючи психологічний фактор – він все-таки керував цими людьми. Паніка. А паніка вбиває», — говорить пенсіонер ДСНС Олексій Дюрягін.

Одна з дівчат, які стрибнули з п’ятого поверху, — 17-річна Ксенія Бабенко — стала першою офіційною жертвою пожежі.

38-річний рятувальник, якого вона збила з драбини, пережив її всього на чотири дні. Він весь час був у комі.

Всього із пожежі «швидкі» забрали понад 30 потерпілих. Налякані родичі і батьки кинулись на їхні пошуки . Але 14 людей не було ні серед живих, ні серед мертвих. Шестиповерхова будівля тліла майже добу. Аж поки не обвалилися міжповерхові конструкції та залишки даху. Що там не можна вижити, сказати в голос не наважився ніхто. Для родичів зниклих безвісти потяглися страшні години, ночі і дні.

Чи можна було їх врятувати? Дітей, які горіли серед білого дня, у центрі великого міста на очах у сотень людей. На очах у надзвичайників. Врятувати людей з висоти третього поверху могли батути і надувні куби життя. От тільки в Україні вони чомусь досі не ліцензовані. І їх використовують лише для навчань.

Але в одеських надзвичайників не було не тільки батутів та кубів для порятунку людей. Їм самим, що працювали по коліна у воді, змінне взуття попервах передавали волонтери. А ще рукавиці і цинкові відра.

Слідчі вважають, що безпрецедентну за масштабами і жертвами пожежу спричинило закорочення або підпал. Але насправді причин більше.

Перекриття з дерева і очерету, захламлені приміщення і стіни з легкозаймистого отруйного пластику, перегороджені ґратами коридори, які ведуть у інше крило будівлі, де був іще один вихід, електрообігрівачі у кабінетах, де проводка не мінялася десятиліттями і головне — не було навіть сигналізації, яка б сповістила про задимлення. Усі ці передвісники біди — були у звіті пожежної інспекції, яка перевіряла споруду п’ять років тому. Тоді коледж оштрафували всього на 102 гривні і наказали виправитися.

«Після цього об’єкт не перевірявся на усунення недоліків, але він і не повинен був перевірятися», — каже начальник ГУ ДСНС в Одеській області Віктор Федорчак.

Бо, мовляв, у нас на перевірки мораторій.

Тим часом Одесі з року в рік оголошувалися кілька масштабних перевірок. Щоразу після чергової трагедії. У вересні 2017-го в дитячому таборі «Вікторія» живцем згоріло троє дітей, ще троє зазнали опіків. У червні 2019-го в центрі психічного здоров’я загинули п’ятеро пацієнтів і медсестра, яка їх рятувала. У серпні 2019-го вогонь забрав життя 9 людей у готелі «Токіо Стар», ще десятеро — постраждалих.

Жодного пожежного інспектора, включно з керівником, який всі ці роки очолював службу, не покарали за хоч одну з цих трагедій. А всі попередні смерті нічого не навчили відповідальних за понад дві сотні дітей у коледжі на Троїцькій. Які роками знали, що споруда — це пастка за першої ж іскри.

На згарищі п’яту добу шукають людей. З восьми тіл, які змогли дістати, ідентифікували трьох. Секретарку коледжу Марину Коваль. Викладачку математики Ганну Бортюк, яка загинула, виводячи з охопленої вогнем будівлі учнів, і залишила сиротами двох своїх дітей. Та студента Кирила Трофимчука, йому було всього 16. Після смерті старшого брата від онкохвороби, він був у батьків єдиним сином. І щохвилини ми чекаємо нові імена…

Загалом, станом на 17:00 неділі, 8 грудня, загиблими вважаються десятеро.

Сергій ОсадчукЧитайте нас в Telegram, Facebook, Twitter.