Заборона електросамокатів в Одесі: чи справді вони небезпечні. Пояснює експерт

image

Одеська мерія заборонила рух електросамокатів на Трасі здоров’я. Зокрема це пов’язано з травмуванням містян: лише за травень в міськраді зафіксували 50 випадків. Утім експерти запевнили Суспільне: головна проблема такого транспорту – його доступність.

Чому мерія проти самокатів

Уперше про намір заборонити рух електротранспорту на Трасі здоров’я міський голова Одеси Геннадій Труханов заявив ще 17 травня. Тоді мер запевнив, що закрити дорогу від електросамокатів варто до початку курортного сезону, аби не створювати зайвих ризиків для одеситів та туристів.

Згодом у департаменті охорони здоров’я Одеської міськради повідомили, що протягом травня 2021 року зафіксували щонайменше 6 випадків госпіталізації людей внаслідок ДТП за участі електросамокатів. Загалом кількість травмованих перевищила 50 осіб.

«Щодня статистика зростає, а стихійне використання таких пристроїв на вулицях міста створює значні перешкоди іншим учасникам дорожнього руху. Маємо реальні приклади ДТП в яких керманичі електрозасобів отримували множині травми внаслідок зіткнень», – заявили в департаменті муніципальної безпеки.

Також на офіційному Youtube-каналі міської ради оприлюднили нарізку відео з моментами падінь з електросамокатів та назвали його «Електросамокат? Небезпечно для здоров’я». Більшість локацій – місцева Траса здоров’я.

З огляду на це під час засідання комісії ТЕБ та НС в Одеській міськраді вирішили заборонити рух електросамокатів Трасою здоров’я та ініціювати створення схеми зонування, на якій будуть позначені місця стоянки електросамокатів, режим експлуатації та допустима швидкість руху в кожній зоні.

Крім того мерія планує звернутися до Верховної Ради, аби народні депутати додали електросамокати до переліку транспортних засобів у Правилах дорожнього руху.

«Неповнолітні діти повинні користуватися електросамокатами тільки під наглядом батьків. Також вважаю за необхідне тимчасово заборонити компаніям, що надають послугу прокату в Одесі, хаотичне розміщення електросамокатів», – написав Геннадій Труханов на своїй сторінці в Facebook.

Також, за словами міського голови Одеси Геннадія Труханова, на Трасі здоров’я планують збільшити кількість дорожніх знаків, де в’їзд буде дозволений лише велосипедам, механічним самокатам та роликам.

Чи будуть штрафувати

З 26 травня водіїв електросамокатів, які вирішили проїхатися Трасою здоров’я, почали штрафувати. Про таке Суспільному повідомив очільник обласної патрульної поліції Олександр Гостіщев. За його словами, за порядком слідкують патрульні та представники муніципальної варти.

«Там становлено відповідні знаки. Тому Трасою здоров’я будуть рухатися або пішоходи, або велосипедисти. Порушення передбачає штраф у розмірі 340 гривень», – повідомив керівник Патрульної поліції в Одеській області.

Що каже експерт

За словами керівника громадської організації «Спорт соціум» Віталя Гілєвича, електросамокати дійсно можуть бути небезпечними, оскільки частина водіїв недооцінюють ризики. Водночас цей вид транспорту дозволяє розігнатися до 30 км/год та є доступним фактично для будь-кого. Останнє, на думку експерта, і є найбільшою проблемою.

«Потрібно урегулювати це з точки зору закону. У Верховній Раді вже зареєстрований законопроєкт, який дозволить зробити учасників та користувачів власного електротранспорту учасниками дорожнього руху. Цей проєкт подали у вересні 2020 року, а прийняли після першого читання в лютому. Зараз ми його активно вивчаємо й хочемо внести туди правки та пришвидшити його прийняття», – зауважив Гілєвич.

Експерт наголосив, що містянам, які обирають електросамокати, обов’язково потрібно їздити в шоломі. Також, на думку Гілєвича, варто розробити зонування за швидкістю – залежно від місця пересування.

«Якщо ми їдемо в парку чи на Трасі здоров’я, то 20 км/год – це забагато. На мою думку, якщо впасти на швидкості 20 кілометрів без захисту, то це може призвести до трагічних наслідків», – поділився Віталій.

Крім того, за словами Гілєвича, при використанні електросамокатів мають діяти і вікові обмеження. «Мабуть, мінімум із 16 років, як мотоцикл категорії А. Бо в цьому віці людина вже усвідомлює те, що вона робить», – пояснив Гілєвич.

Керівник громадської організації «Спорт соціум» навів приклад Німеччини, де користувачем електросамокату може бути людина, яка досягла 16 років. Водійка чи водій обов’язково має бути в шоломі, а рівень алкогольного сп’яніння неможе перевищувати 0,3 промілле.

«Там, щойно ти заїждаєш до парку, додаток це відслідковує та знижує швидкість до 10-12 кілометрів за годину, більше в цій зоні самокат не розганяється», – поділився Віталій.

Як відреагували власники сервісів прокату

Як повідомив нашим кореспондентам депутат міськрали від партії «Європейська солідарність» Петро Обухов, представники двох з трьох сервісів прокату вже погодился зменшити максимальну швидкість на своєму транспорті.

«Вчора (26 травня – ред.) ми спілкувалися з представниками двох сервісів та домовилися знизити швидкість до 20 км за годину, але ми ще чекаємо третій сервіс – найбільший. А в пішохідних зонах плануємо знизити до 10-15 км», – запевнив Обухов.

Наразі кореспонденти Суспільного намагаються отримати коментарі від представників компаній, які надають електросамокати в оренду в Одесі.

Суспільне готове надати право всім сторонам озвучити свою позицію. Для цього рекомендуємо зв’язатися з редакцією в будь-який зручний спосіб.

Труханов хоче звернутися до Ради через травмування одеситів на електросамокатахТруханов хоче закрити одеську Трасу здоров’я для електротранспорту