Чому місто Южне назвали Порт-Аненталь: історія та походження назви

На пленарному засіданні Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 20 березня обрали назви для перейменування більше ніж 100 населених пунктів. Місто Южне, що на Одещині не стало виключенням у цьому питанні. Між жителями та гостями міста розгорнулися масові обговорення та суперечки, щодо нової назви міста – Порт-Аненталь.

Що означає Порт-Аненталь, та якепоходження у цієї назви, дізнавалася журналістка інтернет-видання Южне.City.

Перш за все, варто зазначити, що в жовтні 2023 року відбулося громадське голосування за нову назву. В результаті за назву Південне проголосувало — 77% з усіх южненців, які взяли участь у голосуванні. Натомість Порт-Аненталь обрали — 6,7%, а Аненталь — 6,1% населення. З тих пір думки людей розділилися. Одні – виступають проти, бо не розуміють як нованазва стосується міста, та причетна до його історії. Інші – навпаки, усіляко популяризують та розповідають про важливість нової назви.

В історичній довідці “Аненталь” дослівно перекладається як “Долина Анни” – це перша назва селища Біляри, що входять до складу Южненської територіальної громади.

На картах 1869 та 1955 року ви можете побачити згадки німецьких колоніальних поселень “Анненталь” і “Ней-Аненталь”. Проживали на цих територіях білярці, тому населений пункт, щознаходився на місті поселення називався Біляри, а нині там знаходиться частина території Порту «Південний». На місті ж Нових біляр знаходилось поселення «Ней-Анненталь», а оскільки вони є частиною Южненської територіальної громади та Порту “Південний”, назва має безпосередню причетність до історії нашого міста.

Команда з Южного, яка запропонувала цей варіант назви, розглядала різні варіанти назв для перейменування, але зупинилися саме на Порт-Аненталь. Ця назва унікальна, маєісторичні корені і точно запам’ятається всіх гостям міста.

Фейсбук Олена Камалалова-Кутинець

Фейсбук Олени Камалова-Кутинець

Фейсбук ОлениКамалова-Кутинець

Поселення Анненталь на картах 1869-1955 років

Також, команда южненців провівши дослідження знайшли згадки та інші докази відношення поселень до Южного. Наприклад в архіві Миколаївської області є збережені дані метричних книг, про новонароджених та хрещених в поселенні Анненталь за 1903 р.

Згадки про Анненталь в метричних книгахЗгадки проАнненталь в метричних книгах

Наскільки дійсно назва дотична до території міста Южного, ми поцікавилися також у керівника Інституту національної памʼяті в Одесі Сергія Гуцалюка.

Експерт пояснює, що назва “Аненталь” дійсно походить з колоніального німецького поселення, де зараз знаходиться селище Нові Біляри, але на території сучасного міста Южне, вони не проживали.

«Я вважаю, що для Южного більш доречна назва що відображає історію територіїміста – “Оріяна” або “Аджалик”. Оскільки місто Южне будували хлібороби, а назва “Оріяна” дослівно так і перекладається “хлібороб”. Навіть зараз Южне процвітає завдяки роботі морського торговельного порту “Південний”, який займається перевезенням зерна по всій Європі та світу. » – коментує Сергій Гуцалюк.

Також наше видання дослідило кілька відкритих джерел і ми знайшли інформацію про те, що російська імперія хотіла зменшити вплив українців, які мешкали на території Нових Біляр усередині 19 століття. Тому вони переселили сюди інші національності, зокрема сербів, болгар, євреїв та німців. Найбільший потік переселенців складали німецькі колоністи, які приваблювалися морем, родючими землями та податковими пільгами. Тож поселення називалося Анненталь, а сама назва може мати зв’язок з неандертальцями — первісними людьми, яких назвали за місцем їхнього відкриття, що було в Німеччині.

Тобто, можна зробити висновок, що ніби назва відноситься до Южного та йоготериторіальної громади. Але вона не відноситься до його історичного місцеположення.

Нагадаємо, що перейменуванння Южного в Порт-Аненталь, знаходиться ще на обговоренні та чекає остаточного голосування у Верховній Раді.