Дослідження: Ізмаїл визнаний непрозорим містом у 2023 році

Ізмаїльська міська рада. Фото: Антоніна Лубченко

Програма «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine) оприлюднила результати другого дослідження стану прозорості міст під час повномасштабної війни. У 2023 році фахівці проаналізували 80 найбільших міст України за 50 індикаторами. Як і в першому «воєнному» дослідженні, міста замість
балів отримували статус «прозоре», «частково прозоре» чи «непрозоре».

Відповідно до результатів дослідження, Ізмаїл вчергове потрапив до категорії непрозорих міст. Компанію йому у цій підгрупі склали ще кілька міст Одещини – Чорноморськ, Подільськ та Білгород-Дністровський. Це означає, що рівень реалізації індикаторів міською радою становить 49% і менше.

Крім того, Ізмаїл разом з Подільськом та Білгородом-Дністровським потрапили до переліку населелних
пунктів, що показали найгірші результати у сфері землі та майна.

«Якщо відповідні муніципалітети ухвалять рішення виправити ситуацію, то корисним може стати універсальний підхід Рівного, де створюють базу об’єктів комунальної власності з можливістю фільтрувати дані за метою використання (наприклад, «здається в оренду»), статусом (наприклад, «не підлягає приватизації»), типом приміщення та експортувати результати вибірки в машиночитному форматі», – зауважують дослідники.

Найпроблемнішими для сфери реагування на виклики війни стали питання залученості громадськості до консультацій та процесу прийняття рішень. Найменш реалізованою сфера виявилася в Ізмаїла (14,3% виконання), Горішніх Плавнів (16,7%) та Нікополя (18,8%). За цим напрямом Ізмаїльська міська рада забезпечила лише вчасне оприлюднення переліку укриттів цивільного захисту.

Найвідповідальніше проявили себе в сфері реагування на виклики війни Дрогобич (95% виконання), Вінниця (90%) та
Івано-Франківськ (88,9%).

При цьому Ізмаїл показав непоганий результат (2,9%), увійшовши до топ-10 міст з найбільшим відсотковим співвідношенням задоволених до АМКУ скарг порівняно з усією кількістю оголошених відкритих торгів з особливостями. Оскільки, за даними аналітиків, у більшості міських рад співвідношення задоволених скарг на умови тендеру та кількості проведених закупівель складало менше ніж 1,5%.

Для кращого розуміння теми торгів з особливостями зазначимо, що у період
воєнного стану уряд запровадив такий вид торгів в якості тимчасової процедури. Вона передбачає, що учасники можуть подавати свої пропозиції за ціною, що перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, а для проведення торгів достатньо навіть одного учасника. В такий спосіб закупівельний процес стає простішим та швидшим. При цьому зберігається ризик, що вимоги можуть прописувати під конкретного учасника, тим самим дискримінуючи інших.

Ізмаїл зберіг свої позиції серед аутсайдерів, вкотре опинившись у

Ізмаїл зберіг
свої позиції серед аутсайдерів, вкотре опинившись у «хвості» рейтингу

Довідково. Під прозорістю ми розуміємо стан, за якого громадянам забезпечується право та здатність мати доступ до інформації, а органи місцевого самоврядування, усвідомлюючи важливість відкриття інформації та залучення громадськості, проактивні в цьому процесі. Це також фактор, який сприяє ефективнішому муніципальному управлінню в умовах кризи.

Методологія містить 50 індикаторів, що
стосуються організації роботи міських рад на час дії воєнного стану, публікації інформації на офіційних ресурсах, забезпечення доступу до даних про земельні та житлові питання, комунальне майно, соціальну сферу тощо.

Окремі індикатори стосуються створення можливостей для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і релокованого бізнесу, оприлюднення інформації про отриману гуманітарну допомогу, розташування укриттів, надання компенсацій за зруйноване чи пошкоджене майно. Більшість досліджуваних
індикаторів — це функціональні обов’язки міських рад та їхніх виконавчих органів.

«Після аналізу даних нам стало очевидно, що деякі міські ради використовують безпекові ризики як привід, щоб приховувати небажання чи неспроможність змінюватися. Ми не хочемо називати це системою – тут краще личить слово «тенденція». При цьому, як і торік, дослідження знову показало, що рівень прозорості не залежить від розміру населеного пункту, та часто й наближеність до бойових дій не стає перешкодою у прагненні стати відкритішим до громадськості. Здебільшого все
впирається у політичний вибір та мотивацію», – прокоментувала заступниця виконавчого директора з операційної діяльності Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

Як ми бачимо, результати аналізу роботи міських рад показали, що є над чим працювати і надалі. Для плідної роботи у напряму підвищення прозорості дослідники розробили кілька рекомендацій. Наводимо їх нижче.

транслювати або оприлюднювати протягом 24 годин записи
засідань міської ради, виконавчого комітету та постійних комісій;включати містян до складу консультативно-дорадчих органів (Ради з питань ВПО,  комісій щодо розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно та громадських комісій щодо житлових питань);оприлюднювати переліки осіб, яких призначили на посади поза конкурсом;актуалізувати переліки споруд, призначених для укриття населення;забезпечувати
прозорий облік та управління комунальним майном і землею, а також отриманою гуманітарною допомогою;уникати обмеження доступу до наборів даних (якщо інакше не вимагається чинними нормативно-правовими актами), забезпечувати їх машиночитність.