Флешмоб з приготування борщу провели у селах Ренійської громади

Господині Ренійської громади Ізмаїльського району долучилися до флешмобу та приготували національну страву в шести населених пунктах. Акцію було започатковано з нагоди включення ЮНЕСКО української національної страви до списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони. Таким чином з 1 липня 2022 року було поставлено крапку в одвічному питанні «Чий борщ?»

З галушками, чорносливом, з м’ясом та навіть з яблуками. Зелений та класичний червоний. Різновидів борщу є сотні. Відтепер з’явився ще один – офіційно український з “різнонаціональними присмаками”.

Нагадаємо, що на сьогодні Одеським обласним центром української культури зібрано понад сорок рецептів приготування борщу ( з них сім — Ренійської громади).

Збір рецептів триває. Організатори просять мешканців регіону надсилати свої оригінальні рецепти на адресу [email protected]. Тож ваша сімейна страва має шанс потрапити до загального переліку борщів Одещини. Отже, чимдуж відправляємося в кулінарну подорож різнобарв’ям смаків борщу сіл Ренійської громади.

Борщ із курятиною із села Котловина

Інгредієнти: куряче м’ясо; цибуля; картопля; буряк;морква;томати або консервована
заправка для борщу;капуста;олія;болгарський перець (якщо є по сезону);зелень.

Спершу варимо м’ясо. Коли м’ясо вже майже зварилося, в бульйон кидаємо накришений буряк. Після того як буряк виварився, додаємо картоплю, цибулю, моркву та болгарський перець. Овочі майже зварилися, настав час робити засмажку (смажену цибулю та томати). У готовий борщ додаємо засмажку і зелень.

Котловинський пісний борщ з квасолею

Інгредієнти: цибуля;картопля;буряк;морква;томати або консервована заправка для борщу;капуста;квасоля;олія;болгарський перець (якщо є по сезону);зелень.

У киплячу воду кидаємо варитися картоплю. Окремо кришимо цибулю, моркву, буряк, болгарський перець і тушкуємо овочі на соняшниковій олії. Додаємо дві столові ложки оцту, для того щоб бурячок зберіг колір, після цього томати або консервовану заготовку для борщу. До картоплі додаємо нарізану капусту та напівготову квасолю. Коли провариться капуста, в каструлю додаємо притушковані овочі та зелень (кріп, петрушка). Не забуваємо посолити.

Молдовський квасолевий борщ зі шкварками з села Плавні

Інгредієнти: квасоля -500 г;шкварки – 300 г;вода – 3 л;цибуля – 2 шт.;морква – 2 шт.;Томати – 4 шт.;олія – 100 мл;сіль та чорний перець за смаком;зелень: чебрець, любисток, зелена петрушка.

Попередньо суху квасолю заливаємо водою та залишаємо на ніч. На другий день ставимо варитися одну годину на невеликому вогні. За цей час займаємося засмажкою: ріжемо цибулину дрібно, натираємо моркву та окремо натираємо томати. На пательні смажимо цибулю та моркву до золотистості. У готові овочі додаємо томати, перемішуємо та обсмажуємо ще 3-5 хвилин. Готову засмажку, сіль, чорний перець додаємо в киплячу квасолю, перемішуємо та варимо 5-10 хв. Потім додаємо шкварки і теж варимо 5-7 хв. Наприкінці додаємо зелень та знімаємо з вогню.

Bors de burechite (Борщ дє бурєкицє) із села Лиманське)

Інгредієнти: м’ясо;підсмажений хамон;морква;цибуля;помідори; борщовий квас (в народі bors de putina);сіль та спеції на смак;любисток;кріп;гострий перець.

Для приготування burechite (бурекіцє) вам знадобиться: мука, яйце, вода, сіль та підсмажений хамон з цибулею.

Опис приготування: Ставимо кип’ятити 1 літр бульйону та 1 літр борщового квасу.Замішуємо тісто. Тісто звичайне мука, яйце, сіль та вода.Розкатуємо тісто та розрізаємо на маленькі квадратики. Формуємо burechite (бурекіцє) у вигляді косинок.Окремо готуємо піджарку з моркви, цибулі та томатів у вигляді соку.Відварюємо у бульйоні burechitele та з’єднуємо з піджаркою, приправляємо сіллю, перцем.У кінці додаємо любисток та кріп.Борщ по рецепту господині з села Новосільське

В селі Новосільське борщ готується обов’язково з капустою та гірким перцем, а овочі повинні бути свіжі та зібрані зі свого городу – все це придає надзвичайний домашній присмак.

Інгредієнти:

вода – 1,5-2 л;свинина або яловичина на кістці – 400 г;картопля – 4 шт. (середні);буряк – 2 шт. (невеликі);морква – 1 шт;цибуля – 3 шт. (середні);капуста білокачанна свіжа – 300 г;перцева паста – 2 ст. л.;соняшникова олія – 4-5 ст. л.;томати – 5-6 шт.;сіль, лавровий лист, зелень – за смаком.

Спершу варимо бульйон. У каструлю наливаємо 1,5-2 літра води. Додаємо м’ясо та ставимо на середній вогонь. Перед закипанням знімаємо піну. Щойно бульйон закипить, накриваємо кришкою і варимо на повільному вогні годину-півтори.

Тим часом готуємо засмажку. Варимо та чистимо буряк. Чистимо моркву та цибулю. Буряк натираємо на великій терці, а моркву та цибулю нарізаємо кубиками.

На середньому вогні в чугунку розігріваємо олію, ставимо варене м’ясо, висипаємо туди цибулю та моркву, смажимо 5 хвилин. Потім додаємо капусту та болгарський перець. Смажимо овочі ще 5 хвилин, додаємо перцеву пасту, перемішуємо й смажимо все ще 2-3 хвилини, додаємо нарізану картоплю, через 5 хвилин додаємо варений буряк натертий на великій тертці. Перемішуємо засмажку, додаємо лавровий лист, сіль та спеції до смаку. Потім додаємо воду так, щоб покрило всю засмажку, накриваємо кришкою та варимо до готовності. Коли всі овочі готові – додаємо сік із томатів.

Наприкінці додаємо зелень і обов’язково гіркий перець.

Долинський український борщ із консервованою квасолею

Інгредієнти:

  • вода – 2 л;
  • свинина або яловичина на кістці – 400 г;
  • картопля – 4 шт. (середні);
  • буряк – 2 шт. (невеликі);
  • морква – 1 шт.;
  • цибуля – 3 шт. (середні);
  • капуста білокачанна свіжа – 300 г;
  • сік томатний – 0,5 л;
  • соняшникова олія – 4-5 ст. л.;
  • квасоля консервована – 0,5 баночки;
  • лимонна кислота – дрібка;
  • сіль, лавровий лист, зелень – за смаком.

Спершу варимо бульйон. У каструлю наливаємо два літри води. Додаємо м’ясо й ставимо на середній вогонь. Перед закипанням знімаємо піну. Щойно бульйон закипить, накриваємо кришкою і варимо на повільному вогні годину-півтори.

Тим часом готуємо засмажку. Чистимо буряк, моркву та цибулю. Буряк натираємо на великій тертці, а моркву – на середній. Цибулю нарізаємо кубиками.

На середньому вогні в сковороді розігріваємо олію, висипаємо туди цибулю та моркву, смажимо п’ять хвилин. Потім додаємо буряк (його можна посипати лимонною кислотою або збризнути соком свіжого лимона – так борщ буде по-справжньому червоним). Смажимо овочі ще п’ять хвилин, додаємо томатний сік, перемішуємо й смажимо все ще 5-7 хвилин.

А тепер варимо сам борщ. У бульйон додаємо картоплю, нарізану великими кубиками. Варимо приблизно 15 хв. Додаємо в бульйон нашатковану капусту. Солимо все та додаємо консервовану квасолю. Десь хвилин через п’ять додаємо засмажку. Перемішуємо борщ, додаємо лавровий лист і дрібно посічену зелень, накриваємо кришкою та варимо ще 5-7 хвилин. Подаємо борщ зі сметаною і зеленню.

Борщ червоний літній без м’яса з села Орлівка

Інгредієнти: капуста білокачанна – 500 г;картопля – 5-6 шт.;цибуля, морква – по 1 шт.;буряк столовий – 2 шт.;перець солодкий – 2 шт.;2 зубчики часнику;вода – 3 л;томат-пюре
– 2 ст. л. (або 1 склянку томатного – соку, або 2-3 помідори);перець горошком – по 2 шт.;столовий оцет – 2 ст. л.;цукор – 1 ст. л.;спеції, прянощі та сіль – за вашим смаком.

Нарізати буряк соломкою, посолити додати цукор, злегка збризнути оцтом, додати в неї томат-пюре, протушкувати до готовності на олії.

Нашаткувати соломкою перець, моркву, нарізати кубиками цибулю, все це теж обсмажити 2 – 3 хв.

Закип’ятити воду, покласти в кастрюлю картоплю, порізану часточками, капусту – соломкою, варити хвилин 15.

Додати тушкований буряк, овочі, попередньо обсмажені, варити до повної готовності. Заправити борщ часником, спеціями. сіллю. Довести знову до кипіння, вимкнути, залишити настоюватися приблизно 10 -15 хв.

Щоб страва вийшла більш смачною і ароматною, перед закінченням варіння в нього треба додати дрібно порізану зелень (кріп, петрушку та любисток), яка додасть йому більш насиченого аромату. Перед подачею за бажанням заправити сметаною.

Підготувала Інна ДЕРМЕНЖІ