Мешканці Ізмаїла платять найвищий податок на нерухомість в області: які ставки податку по громадах Бессарабії?

Мешканці Ізмаїла платять найвищий податок на нерухомість в області: які ставки податку по громадах Бессарабії? 

Мешканці Ізмаїла платять найвищий податок на нерухомість в області: які ставки податку по громадах Бессарабії? 

“Податок на розкіш”, як його називають в народі, було запроваджено в Україні ще у 2013 році. Однак тоді “розкішними”вважалися квартири, які мають понад 120 м2 площі, та будинки площею понад 240 м2. У 2015 році норми переглянули та скоротили “допустиму норму” удвічі, після чого стандартна трикімнатна квартира стала “розкішшю”, адже має більше допустимих 60 квадратних метрів, а за кожен зайвий метр площі українцям доводиться щороку платити податок. 

До змін у законодавстві норма податку щодо кожного виду нерухомості була чіткою, однак після змін обирати на скільки “грабувати” населеннядоручили обирати керівникам громад. Унормовано лише те, що податок не має перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати за кожен “зайвий” метр. 

Переглянувши відсотки по громадах Бессарабії на сайті Державної податкової служби інтернет-видання “Махала” помітило, що в Ізмаїлі фразу “не більш ніж 1,5” сприйняли як “точно, ставимо 1,5%”. І це єдина громада області, яка встановила максимальний відсоток як для юридичних осіб табізнесу, так і для простих мешканців. 

Розповімо трохи про сам податок: офіційно він називається “Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки”. Платити його мають як юридичні особи, так і фізичні – тобто усі, хто є власником об’єктів  житлової та нежитлової нерухомості, що перевищує 60 кв. метрів, якщо це квартира, та 120 метрів, якщо будинок. Ставку податку встановлює місцева влада. 

Оскільки у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, тоставка податку розраховується виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023, тобто від 6 700 гривень. Тобто, якщо рахувати за максимальною ставкою 1.5%, то цього року платити за кожний зайвий квадратний метр доведеться 100,5 грн. 

Яким чином рахується ставка податку?

Сума податку розраховується як добуток загальної площі квартири, зменшеної на 60 кв. м, та ставки податку, яка складає, наприклад, 1,5 відсотка (100,5 грн за метрквадратний). У разі, якщо квартира має площу 65 м2, розрахунок буде наступним:

(65-60) * 100,5 = 502,5 гривні.

“Квитанція” на сплату надходить зазвичай у поштову скриню до 1 липня поточного року. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Оскільки час платити за розкіш вже близько, “Махала” вирішила порівняти ставки податку по громадах Бессарабії та дізнатися, хто платить більше. 

УБілгород-Дністровському районі найбагатшою на думку місцевої влади є Кароліно-Бугазька громада, адже там мешканці мають сплачувати 1% за кожен зайвий метр. Далі ставки податку розподілилися таки чином:

Плахтіївська громада – 0.01 для всіх;Успенівська – 0.1 для фізичних осіб та 0.5 для бізнесу;Шабівська – 0.1 для фізичних осіб та 0.5 для бізнесу.Татарбунарська громада – 0.05 для всіх;Дивізійська громада – 0.05 для фізичних осіб та 0.3 дляюридичних та бізнесу;Петропавлівська громада – 0.1 для всіх;Кулевчанська громада – 0.1 для фізичних та юридичних осіб та 0.5 для ресторанів та готелів;Мологівська громада – 0.1 для фізичних осіб та 0.5 для юридичних;Саратська громада – 0,1 для фізичних осіб та 0,75 для юридичних та бізнесу; Лиманська громада – 0.3 для всіх;Маразліївська громада – 0,3 для фізичних осіб та 0,5 для бізнесу;Білгород-Дністровська громада – 0,5 длявсіх; Сергіївська громада – 0.5 для всіх;Старокозацька – 0.5 для всіх;Тузлівська громада – 0.5 для всіх.

Можна помітити, що окрім Кароліно-Бугазької громади, з мешканців за поживання в їх власних будинках просять не більше пів відсотка, а Плахтіївська громада взагалі встановила мінімум для усіх – одна сота відсотка. А ось з бізнесу, окрім вже зазначеної Кароліно-Бугазької громади, більш за всіх просить Саратська – 0,75%. 

УБолградському районі ситуація зі ставкою податку складається наступним чином:

Арцизька громада – 0.01 для фізичних осіб та 0.3 для бізнесу;Павлівська громада –  0.02 для фізичних осіб та 0.5 для бізнесу;Бородинська громада – 0.1 для фізичних осіб та 1 для бізнесу;Теплицька 0.01 для фізичних осіб і юридичних осіб та 1.5 для ресторанного бізнесу.Городненська громада – 0.3 для фізичних осіб та 0.5 для бізнесу;Василівська громада– 0.5 для всіх;Тарутинська громада – 0.5 для фізичних осіб та 1 для бізнесу;Болградська громада – 1 для фізичних осіб та 1.5 для бізнесу;Криничненська громада – 1% для всіх;Кубейська громада – 1% для всіх.

Тут картина наступна – найбільш “добріша” для людей та бізнесу є Арцизька громада, а ось Болградська, Криничненська та Кубейська встановили по 1% податку. Найбільш не “бізнес френдлі” виявилися Теплицька та Болградська громади, адже встановилимаксимальну ставку. 

В Ізмаїльському районі ситуація також цікава. Ізмаїльська громада вирішила “не заморочуватися” з різницею ставок податку та встановила максимальний відсоток як для населення, так і для бізнесу. Це єдина громада з максимальним податком, серед усіх перевірених на Одещині. Для порівняння, в обласному центрі фізичні особи сплачують лише 0.1%, а бізнес 1%. Але, мабуть, Ізмаїл завжди хотів бути дорожчим містом ніж Одеса і він впевнено крокує у цьомунапрямку. Тут вже й оренда на житло та приміщення дорожча, й ціни у ресторанах, а тепер ще й податки вище. 

Стосовно інших громад району, то там ставки також трохи вище, ніж у громадах інших районів Бессарабії. Наприклад  Вилківська громада поставила ставку для всіх на рівні 0,75%, а Кілійська громада виставила 0,75% для фізичних осіб, але підняла для бізнесу до 1.25%.

Низькі ставки встановили лише у трьох громадах:

Ренійська – 0.1 для фізичних осіб та 0.3 длябізнесу;Саф’янівська – 0.25 для фізичних осіб та 1 для бізнесу;Суворовська 0.05 для фізичних та юридичних осіб та 0.3 для ресторанів та готелів. 

Тож Ізмаїльський район офіційно найдорожчий за ставками податку у 2024 році.