Одеса — не російське місто: історики спростовують спотворену кремлем історію (фото)

На події від проекту Odesa Decolonization побувала кореспондентка Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Російська пропаганда багато років створювала міф та стверджувала, що Одеса – це російське місто. У своїй промові перед початком підступної війни путін декілька разів згадав саме наше місто, на конференції восени минулого року він заявив, що Одеса — це «русский город» та«чуть-чуть еврейский». При тому, що в Одесі згідно з переписом населення у 2001 році офіційно більшість населення міста становили українці – 61,6%, росіяни – 29%, а євреї, на жаль лише 1,2%.

Також є міф про Катерину II, яка нібито в 1794 році «основала Одессу». По-перше, в своєму рескрипті Дерибасу вона вказала «Уважая выгодное положение Гаджибея при Черном море.. признали Мы строить тамо военную гавань, купно с купеческую гаванью..», а по-друге, через двароки з моменту «основания» міста Одеса – російська імператриці померла. Той факт, що разом з Хосе Дерибасом вибивав турків з цих берегів, на якому вже існувало поселення та фортеця, і загін українських козаків під командуванням Антона Головатого і Зіновія Чепіги, російська пропаганда взагалі замовчує.

Чи «Одеса – русский город», тому в Одесі говорять російською, але ще не так давно російською розмовляли навіть в Києві, бо з часівЄкатерини, політикою російської імперії, а потім і радянського союзу, була тотальна русифікація та насадження меншовартості.

І таких міфів багато, та всі вони формували ментальність людей ще з 18 сторіччя.

Збройна агресія росії проти України заради «поновлення срср», а фактично імперії, «звільнення» «російського міста» шляхом знищення атаками ракет та дронів, підштовхнула людей до переосмислення історії.

Саме тому з’явився проєкт Odesa Decolonization, метоюякого є створення комунікаційної платформи для об’єднання зусиль експертів та активної громадськості у прагненні дослідити, переосмислити й трансформувати міфи щодо Одеси та одеситів.

Деколонізація – це розуміння, в якому просторі ми живемо, а формування цього простору відбувалося з імперського міфу з кінця 18 сторіччя.

Деміфологізація — це не штучне явище, це навіть не уявлення, за ствердженням історика, ректора педуніверситету Андрія Красножона, і вона можливатільки зі зміною населення.

Не можна один міф прибрати, а інший зробити основним на рівні любові. Або щось подобається, або щось не подобається, – каже історик.

Андрій Красножон

Тобто, тема деколонізації – це не тільки про дерусифікацію та дерадянізацію — це про позбавлення ущербності та меншовартості.

Перш за все необхідно «деколонізуватися» від псевдоісторичних стереотипів та штампів,яки мають відгуки не тільки у пересічних громадян і у наш час, деколонізація — це ще розуміння, в якому просторі ми живемо і як він формувався.

А формування цього простору відбувається не з імперського міфу кінця 18 сторіччя, а ще з 5 сторіччя. Цей період – початок Великого переселення народів, переважно тюрків. Тюркській світ залишив дуже великий спадок в позначені територій, гідронімів. Далі – Османський період, який приніс нам освоєння цього регіону. Наше місто Одеса в той час —Хаджибей чи Годжибей, тобто це поштовх, початок ми бачимо набагато раніше. Але до цього часу цей початок не сприймається адекватно, бо ці штампи закарбувалися не в одному поколінні, – каже історик Олександр Середа.

Імперськими міфами росіян оперують досі. Саме тому, деколонізація — це об’єктивний підхід до всіх періодів існування як міста, так і регіону Північно-Західного Причорномор’я взагалі.

Специфікою нашого міста, нашого регіону є тюркська та османськаспадщина… Османський контент, кримськотатарський контент, сприймався вороже. Але ми повинні розуміти, що ми не є тими, які прийшли та користуються цим спадком. Наші предки є прямими учасниками формування цього простору – тюркського та османського світу. В якому надалі наші пращури українці, так само як і інші народи, які тут жили… І молдовський фактор, і польський фактор теж мали вплив на регіон, – каже Олександр Середа, який є знавцем староосманської мови, і тривалий час працював в архівахСтамбула, Софії та Варшави.

Тобто, у нашого міста є більше аргументів бути «османським» ніж «російским». Але ж Туреччина живе у цивілізованому світі та не намагається поновити Османську імперію, заявляючи права на Причорноморський регіон України та Крим, який знаходився під владою Османської імперії майже 300 років.

Сергій Гуцалюк, який є офіцером ЗСУ та  керівником Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, вважає: міф проте, що Одеса – «русский город», почав створюватися саме після набуття Україною незалежності та віддалення від росії. Коли сучасна пропагандистська машина модернізувала старі імперські та радянські міфи та запрацювала з новою силою, а місцеві колаборанти це підхопили.

Сергій Гуцалюк

Тож, позбавляючи місто від «радянщини» та «імперськості», необхідно враховувати його специфіку.

Одеса – це дужеспецифічне місто, тому що Одеса – метрополія. Метрополія – це місто, яке живе в певних умовах на певній території, але його вплив поширюється набагато ширше в світі.   Отже, мають бути три групи назв. Перша – назви, які відображають локальний фольклор. Друга — це назви, які відображають, до якої держави належить місто. Третій тип — це «метропольні» вулиці, тобто ті, які показують, що місто має вплив на різні культури, і представники цих культур також мають відношення до міста, –вважає історик та публіцист Ярослав Грицак, який долучився до події по відеозв’язку.

У всіх відомих європейських містах, щось колись ставалося в історичному плані вперше, саме тому їх знають у всьому світі. Те саме стосується й Одеси. Саме тому минуле важливе, але  ми не повинні, як росіяни, зациклюватися на минулому.

Автори проєкту впевненні, що переосмислення власної ідентичності та ментальна «деколонізація» — це запорука безпечного майбутньогорегіону та всієї країни.

Усі напрацювання проєкту будуть презентувати в Одесі в межах п’яти подій зі своїм ракурсом  — історія, сучасна історія, мистецтво, література тощо.

Проєкт відкритий до співпраці й долучитися до нього можна на різних етапах.

Раніше на USIonline.com —

Той самий пам’ятник і не тільки. Деколонізація в Одесі (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram таInstagram, дивіться на Youtube.