Посуха на півдні Одещини: яка ситуація в Болградському районі

Посуха на півдні Одещини: яка ситуація в Болградському районі

Посуха на півдні Одещини: яка ситуація в Болградському районі

Такої посушливої осені давно не було в Бессарабії. Посівна кампанія проходить важко. Багато аграріїв призупинили сів озимих культур через відсутність вологи у грунті.

Про ситуацію на поляхБолградського району дізнавалися журналісти видання «Махала». Ми звернулися за роз’ясненням до відомого в Болградському районі професіонала в аграрній галузі Сергія Сакали.

Сергію Георгіевичу, як ви оцінюєте ситуацію?

Вона складна. Останній дощ був 26 липня. Між Каракуртом та Василівкою випав дощ у деяких місцях, було навіть понад 30 мм вологи, що дивно, але в середньому ці площі невеликі.

Як почувають себе озимі культури?

Ріпак – дуже  живуча культура, будь-які невеликі опади відновлюють посіви. У сільгосгосподарствах на  півночі району ріпак ще тримається. По озимій пшениці скажу так: ті, хто посіяв 10-15 вересня і ті, хто посіє до 1 листопада – фактично опиняться в однакових умовах. Бо всі сіють у сухий ґрунт, обіцяють продуктивну вологу лише після 1 листопада.

Багато аграріїв призупинило роботи.

Я вважаю, що потрібно продовжувати сівбу, але температура підводить – вонадуже висока як для цього періоду. Якщо температура грунту вище 12 градусів і за наявності невеликої вологи може статися псування зерна. Коли ґрунт абсолютно сухий, то зерно консервується і залишається неушкодженим, в такому стані чекає на сприятливі погодні умови.

Сівбу треба починати, коли середньодобова температура не вище 17 градусів, а в нас в останні тижні температура знову підскочила. Температура ґрунту на глибині загортання насіння (5-6 см) нижче 13 градусів не опускалася. Якщо жвона 11-12 градусів і вище, то це може негативно вплинути на зерно. В цьому зараз найбільша небезпека – у високій температурі повітря.

Чи були подібні посушливі роки раніше?

Я пам’ятаю, що подібна осінь була у 1982 році. Тоді в Болградському районі (у старих межах – ред.) було посіяно 17-18 тисяч га озимих, а до збирання зберіглося 7800, і середня врожайність, включаючи кукурудзу, була 11 ц/га, загалом в районі зібрали  41 тис. тонн зерна. Це був один ізнайневрожайніших років.

Чи є надія, що ситуація цього року виправиться?

Сподіватимемося на те, що нинішні сорти одеської селекції дуже пластичні. І якщо немає сходів восени, то зерно зійде весною. Це насамперед стосується озимого ячменю – він і восени, і навесні зійде і  встигне розкуститися. Одеські сорти пшениці теж здатні розкуститися весною,  якщо навіть зійдуть до 10 січня. Але мають бути сприятливі погодні умови.  

Дуже важливо, на якійглибині посіяли зерно. Якщо це до 4 см, то після дощів є надія, що пшениця набагато швидше зійде, швидше набере масу. Якщо посадити на глибину 6-7 см, то зерно теж зійде, але втрачає свою енергію – на поверхню виходить, як ми їх називаємо, ниточки.  І ще умова дружніх сходів – посіви мають були щільно прикатані.

Звичайно, найкращий урожай – це посіви у оптимальні терміни та у вологий ґрунт, зрозуміло, що наступного року ми великого врожаю не матимемо за всього бажання, але зменшитинегативний вплив цієї ситуації можемо, тому надію втрачати не можна.