Пожежа в дитячому таборі «Вікторія». Що відомо про трагедію в Одесі та хто очікує на вирок

Чотири роки тому, в ніч з 15 на 16 вересня 2017 року, в одеському дитячому таборі «Вікторія» сталася пожежа, внаслідок якої загинули троє дітей. Обвинувачення висунули сімом людям, зокрема директору закладу, профільним заступникам мера та працівникам ДСНС. Наразі в справі є лише один вирок – для виховательки табору, вона отримала 2 роки умовно. Інші суди досі тривають. Що відомо про трагедію та чому судові процеси затягнулися на такий час – у матеріалі Суспільного.

Оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» створили рішенням Одеської міськради 18 років тому, у 2003-му. Він розташований біля морського узбережжя на вулиці Дача Ковалевського, 93 та складається з двоповерхових котеджів та адміністративних будівель. Загальна площа – понад 4 тисячі квадратних метрів.

Оскільки заклад комунальний та підпорядковується міському департаменту освіти та науки, у 2015 році чиновники вирішили провести у таборі капітальний ремонт та виділили більш ніж 20 мільйонів гривень на будівельні роботи.

Наприкінці весни 2017 року табір урочисто відкрили мер Одеси Геннадій Труханов та тодішній президент Петро Порошенко. У своїй промові міський голова назвав заклад «зразковим дитячим оздоровчим комплексом» та запевнив, що «одеські діти повинні відпочивати у найкращих умовах». А перед відкриттям директор комплексу Петрос Саркісян, співробітники міського управління капітального будівництва, які замовляли роботи з капремонту, та компанія, яка їх проводила, підписали документи про те, що «приміщення та обладнання табору перебувають у робочому стані та безпечні в експлуатації».

Однак паралельно правоохоронці вже понад рік займалися досудовим розслідуванням кримінальної справи щодо розтрати бюджетних коштів під час реконструкції будівель «Вікторії». За даними слідства, підрядні та субпідрядні компанії привласнили сотні тисяч гривень з бюджету та вивели їх через фіктивні компанії.

Крім того, протягом 2017 року працівники Київського районного відділу ДСНС фіксували у таборі порушення норм пожежної безпеки. Наприклад, у дерев’яних будівлях дахові приміщення не мали протипожежної обробки, сигнал про можливе загоряння не вивели на пульт цілодобового протипожежного спостереження, а також не змонтували систему оповіщення про пожежу. Через це інспектори виносили приписи про усунення виявлених недоліків та накладали штрафи на керівництво. Однак влітку 2017 табір все одно запрацював.

Пожежа в таборі "Вікторія"Суспільне Одеса

Оздоровчий дитячий табір «Вікторія», 2021.

Пожежа в таборі "Вікторія"Суспільне Одеса

Територія дитячого табору.

15 вересня, між 23:15 та 23:30, у дерев’яному корпусі №5 спалахнула пожежа. На той час там перебували 44 дитини з хореографічного ансамблю «Адель». Загоряння розпочалося з кімнати керівниці ансамблю Тетяни Єгорової. Жодного вожатого чи вихователя у корпусі не було, всі перебували в альтанці неподалік, де закінчувалася нарада. О 23:42 вогонь охопив всю будівлю, а через 20 хвилин її конструкції обвалилися. Площа дерев’яного котеджу складала понад 500 квадратних метрів.

Унаслідок пожежі загинули троє дітей: 8-річна Софія Мазур, 10-річна Анастасія Кулініч та 12-річна Сніжана Арпентій. Дівчата разом проживали в кімнаті на другому поверсі. Їх тіла знайшли не одразу, оскільки під час пожежі з’явилася інформація, що дітям вдалося вибратися з будівлі та втекти. Вже о 3 годині ночі рятувальники виявили під уламками обвуглений тулуб без черепа, а через 20 хвилин – фрагменти іншого тіла, а саме фрагмент тазостегнової кістки правої ноги та частину черепа з нижньою щелепою. Це були Софія Мазур та Анастасія Кулініч. Згідно з матеріалами справи, о 4 годині ночі пожежники знайшли рештки третьої дівчинки, Сніжани Арпентій. Усі дівчата, за даними судмедекспертів, загинули від опікового шоку.

Протікання води, електричний струм та вимкнена сигналізація

16 вересня за фактом пожежі у таборі правоохоронці відкрили кримінальну справу та почали досудове розслідування. У перші тижні поліцейські допитали дітей та вихователів закладу, які заявили, що в таборі були проблеми з електрикою. Зокрема й в згорілому корпусі №5.

Діти розповідали, що під час використання деяких приладів у санвузлах їх било струмом. В одній з кімнат на другому поверсі корпусу №5 за декілька днів до пожежі було протікання води, яка потрапляла у кімнату поверхом нижче. Вихованці зверталися з цим до вожатих, які пропонували «підставляти відра та дочекатися останнього дня перебування у закладі», а саме 17 вересня.

Пожежа в таборі "Вікторія"Думська

Пожежа у таборі «Вікторія».

Пожежа в таборі "Вікторія"Суспільне Одеса

Ліквідація вогню після завалу конструкцій корпусу №5.

Крім цього, діти розповіли, що за час перебування у корпусі №5 постійно спрацьовувала протипожежна сигналізація. Вихователі пояснювали це нестабільною напругою. Згодом сигналізацію хтось вимкнув, що позбавило дітей можливості під час пожежі скористатися ручними сповіщувачами з гучною сиреною, які були встановлені у кожній кімнаті. Хто її відключив – слідству досі невідомо.

Під час допитів за 29 вересня та 10 жовтня 2017 року діти та працівники табору повідомили, що бачили у керівниці хореографічного ансамблю «Адель» Тетяни Єгорової електричний кип’ятильник, яким вона розігрівала воду у скляній банці. Хтось із дітей вказував, що їм користувалася не лише Єгорова, а й дорослі вихованці. Інші діти запевняли, що кип’ятильник був у неробочому стані. А вожаті та вихователі заявили, що під час займання, яке розпочалося в кімнаті Тетяни Єгорової, вона сказала, що «щось там забула».

Судовий процес

Основне кримінальне провадження відкрили за ч.2 ст.270 Кримінального кодексу України. У межах цієї справи затримали директора табору Петроса Саркісяна, йому вручили підозру та відправили до СІЗО. Згодом з цього провадження виділили низку інших, які стосувалися чиновників Одеської міськради та працівників ДСНС.

На будівлі табору після пожежі наклали арешт. Частково його зняли наприкінці 2018 року, коли кам’яні котеджі табору передали Військовому комісаріату для навчальних зборів резервістів. Сім’ї загиблих дітей тоді були переконані, що в такий спосіб посадовці планували знищити останні речові докази тих подій та намагалися оскаржити це рішення в апеляційному суді, утім програли.

Обвинувальні акти у справі про пожежу в таборі «Вікторія» отримали 7 людей. Директора табору Петрос Саркісян обвинувачують у порушенні вимог пожежної безпеки, розтраті майна та службовому підробленні. На думку слідства, чоловік знав про проблеми з пожежною сигналізацією, але не змінив ситуацію.

Крім того, під час обшуків у його кабінеті правоохоронці знайшли 16 банківських карток, які були оформлені на фіктивних працівників: прибиральників, вихователів та охоронників. Їхні зарплати, на думку правоохоронців, привласнювали Саркісян та його заступниця Тетяна Ланіна. Жінка визнала провину та розповіла, що привласнила 91 тисячу гривень з міського бюджету. У Київському суді дві справи об’єднали в одну, її розгляд досі триває. Своєї провини у справі Саркісян не визнає. Наразі в процесі очікують на результати третьої експертизи, яка повинна встановити причини та обставини пожежі у таборі.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокДумська

Колишній директор табору Петрос Саркісян під час судового розгляду.

Справи колишнього начальника Київського відділу ДСНС Валерія Дяченка та інспектора ДСНС Леоніда Бондара також об’єднали в спільну. Чоловіків обвинувачують у службовій недбалості. За даними правоохоронців, саме інспектор Бондар перевіряв стан протипожежної системи у таборі та фіксував порушеня, після чого мав скласти відповідний рапорт з клопотанням про звернення до суду, аби повністю чи частково зупинити роботу «Вікторії». Але не зробив цього. Його начальник Дяченко мусив проконтролювати це звернення і врегулювати ситуацію, але також не зробив цього. Судовий процес досі триває.

Також на лаві підсудних опинилася колишня заступниця мера Одеси Зінаїда Цвірінько. Їй теж інкримінують службову недбалість. На думку слідчих, чиновниця координувала діяльність міського департаменту освіти та науки і знала, що договори на обслуговування систем пожежогасіння, вентиляції, теплопостачання та поливної системи у таборі не укладали. А тому не мала давати вказівку керівництву департаменту освіти формувати списки дітей і відправляти їх до табору. Судовий процес у справі також Цвірінько триває.

Обвинувальний акт отримав і директор приватної компанії “Стройсоцстандартрозвиток” Станіслав Чернишев. Фірма у 2015 році займалася ремонтно-будівельними роботами у таборі. Чоловіку інкримінують службове підроблення та розтрату бюджетних коштів у розмірі понад мільйон гривень. За версією слідства, Чернишев завищив вартість робіт та склав завідомо неправдиві акти про їхнє виконання, на основі яких привласнив бюджетні кошти.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокПушкінська

Начальник Київського відділу ДСНС Вілерій Дяченко та інспектор ДСНС Леонід Бондар.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокПушкінська

Обвинувачена Зінаїда Цвірінько зі своїм захисником.

Єдиною, хто отримала вирок, стала старша вихователька табору Наталя Янчик. Вона відповідала за пожежну безпеку та підписувала разом із Саркісяном документи про те, що заклад був готовий до оздоровчого сезону у 2017 році.

Янчик на суді запевняла, що погодилася стати відповідальною особою за пожежний стан «на тиждень-другий, поки керівництво не знайде фахового спеціаліста». Під час пожежі жінка вже не працювала в таборі «Вікторія». Про те, що з цієї посади її ніхто так і не зняв, вона дізналася вже після трагедії. Тому спочатку виховательці інкримінували порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, але згодом справу перекваліфікували на неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей. Оскільки Янчик визнала провину та пішла на угоду зі слідством, її засудили до трьох років за ґратами з іспитовим строком у 2 роки.

Три експертизи про причини

За час судового розгляду в межах основної кримінальної справи було провели дві комплексні експертизи та сформовали один висновок ДСНС щодо можливих причин пожежі.

Згідно з висновками фахівців ДСНС від жовтня 2017 року, осередком загоряння стала кімната №4, де проживала керівниця ансамблю Тетяна Єгорова. А саме – її тумбочка. Найбільш ймовірною причиною пожежі вони назвали «аварійний режим роботи електричного кип’ятильника, залишеного без нагляду». Прилад на згарищі знайшли на третій день розбирання завалів. Вже через 2 місяці, у грудні 2017 року, в комплексній державній пожежно-технічній, будівельно-технічній та електротехнічній експертизах спеціалісти ДСНС не змогли встановити точну причину пожежі. Тому позначили чотири ймовірні: відкритий вогонь (сірник, свічка чи сигарета), коротке замикання, підпал чи розігрітий предмет (ймовірно, кип’ятильник).

Другу експертизу призначили у червні 2018 року на вимогу батька загиблої Соні Мазур Олексія. На його думку, оскільки перша експертиза від ДСНС не змогла визначити точну причину пожежі у «Вікторії», справу направили у суд з висновками, які не дозволяють притягнути до відповідальності всіх причетних та не дають відповіді на всі питання. Суд погодив таке рішення та доручив проводити експертизу приватній компанії «Незалежний інститут судових експертиз міста Києва» із залученням експертів з Міжнародного інституту експертиз, зокрема з Естонії.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокЗеркало недели

Розбирання згарища після пожежі під час проведення другої експертизи.

За час досліджень приватних експертів на місці згорілого котеджу вдалося знайти більш ніж 50 кісток, зокрема частину щелепи, яка належала Соні Мазур. Причиною пожежі фахівці назвали аварійний режим роботи кип’ятильника. Інші підстави у даному дослідженні не знайшли свого підтвердження. Після знайдених решток та майже двох років після трагедії працівники ДСНС провели розбір згарища, однак акту проведеної роботи родичі загиблих дітей не бачили й досі.

Третю експертизу призначили у лютому 2020 року, вже за ініціативи адвоката потерпілих дітей Миколи Стоянова. На судовому засіданні він наполягав, що перші дві експертизи суперечать одна одній, і тому потрібно зробити додаткову, яка остаточно дасть відповідь на питання щодо пожежі. А саме про її осередок, причини, швидкість розповсюдження вогню, відповідність будівлі протипожежним нормам та можливість кип’ятильника стати причиною загоряння. Родичі загиблих дівчат виступили проти, запеняючи, що це може бути спробою затягнути розгляд справи. Однак суд погодив і цю експертизу, доручивши її Харківському науково-дослідницькому інституту судових експертиз.

Оскільки не всі з потрібних документів одразу дійшли до установи, інститут запевнив, що потребує деяких документів з різних установ Одеси: від прокуратури до управління капітального будівництва. Остаточно зібрати пакет документів вдалося лише через півтора року від дня призначення експертизи, у серпні 2021-го. Скільки вона триватиме поки невідомо, тому в основній судовій справі оголосили перерву.

Позиції учасників процесу

Батьки загиблої Сніжани Арпентій приходять практично на кожне судове засідання. Вони намагаються слідкувати за процесом та розповідають про свою розчарованість у судовому розгляді та слідстві. На їхню думку, наразі ніхто не зацікавлений у тому, аби дізнатись, що насправді трапилося у таборі. Щодо третьої експертизи, її мета, за словами Світлани Арпентій, – затягнути час та зробити так, аби винні не понесли покарання через можливий сплив терміну притягнення до відповідальності.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокСуспільне Одеса

Мати загиблої Сніжани Світлана Арпентій.

«Я не вірю в цю експертизу. Спеціалісти зібрали документи по справі, але навіть не виїхали на територію, не подивилися на ці будиночки. Як вони проведуть дослідження? Були незалежні експерти, все перевірили, а ми були поруч і спостерігали за ними. Саме вони знайшли деякі рештки дітей. Тож для нас, батьків, вони дали об’єктивну оцінку та відповіли, чому відбулася ця трагедія. Було багато порушень, і за всіма показниками табір був непридатним для проживання дітей. Натомість нас запевняли, що будівля побудована за європейськими стандартами, і в ній все найкраще та найякісніше. Ми вірили, що так воно і є. Але дерев’яний корпус згорів миттєво. І ніхто в цьому не хоче розбиратися, а лише проводять експертизи. Коли будуть відповідати ті, хто допустив це, – невідомо», – додала жінка.

Натомість адвокат потерпілих дітей Микола Стоянов, який ініціював третю експертизу, відкидає всі звинувачення про затягування справи та запевняє, що інші діти та батьки також хочуть зрозуміти, що ж сталося в таборі. Але поки дві експертизи не надали чіткої та єдиної відповіді.

«Два попередні висновки експертів суперечать одне одному, тому за чинним кримінально-процесуальним законодавством суд був зобов’язаний призначити ще одну, яка має ці суперечки усунути. Крім того, вважаю, що вже немає потреби у поспіху. Для чого він? Аби швидше винесли вирок обвинуваченим? Але хіба ми так отримаємо відповіді по цій трагедії? Не думаю. Щодо вироку по Саркісяну, то, за моїми підрахунками, він провів під вартою до 2-х років, тобто можливість застосування щодо нього реального покарання в цій справі вже нівелюється», – зазначив Стоянов.

Крім того, у адвоката є сумніви щодо другої приватної експертизи, де ймовірною причиною пожежі визнали кип’ятильник керівниці ансамблю Тетяни Єгорової. Такі висновки можуть бути вигідні для обвинуваченого директора Петроса Саркісяна, запевнив Стоянов.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокСуспільне Одеса

Адвокат потерпілих Микола Стоянов.

«Ми робили своє адвокатське розслідування щодо цієї незалежної експертної установи. Вона розміщена за адресою, де зареєстровані тисячі інших компаній, тобто має лише формальну юридичну адресу. І я не вважає її міжнародною, оскільки з 7 експертів там було 5 українців. Двоє іноземців, поляк та литовець, дали відповіді лише на питання про відповідність табору нормам та стандартам ЄС. Це не стосується нашого процесу. Із п’ятьох українських фахівців четверо не мають атестату судового експерта: він або анульований, або строк його дії вичерпаний. До того ж, не можу не запитати, а чому клопотання про долучення цієї експертизи заявив адвокат Саркісяна?», – розповів Микола Стоянов.

Третю експертизу підтримує й батько двох дівчат з колективу «Адель», які перебували у ніч пожежі в корпусі №5, Анатолій Герасимчук. За його словами, про трагедію в його сім’ї не згадують, оскільки це досі велика психологічна травма для дівчат. Після тих подій його доньки не змогли танцювати в ансамблі і згодом покинули його.

Чоловік розповідає, що напередодні пожежі діти дійсно скаржилися, що в корпусі від деяких приладів б’є током, на що батьки казали звертатися до вожатих та вихователів. Саме вони мали реагувати на ситуацію і доповідати про неї керівництву. Натомість дітям пропонували ходити у гумових капцях, зазначив чоловік.

«Через день після пожежі ми були у керівника ОДА. На зустрічі очільник ДСНС підтвердив нам, що знав, що в будівлі не працює пожежна сигналізація і там такі проблеми, тому на заклад виписували припис. Як же так? Він приходив додому й спокійно лягав спати, а в таборі більш ніж 100 дітей постійно перебували під такою загрозою», – зазначив Анатолій.

Пожежа в таборі "Вікторія": що відомо про трагедію та хто очікує на вирокСуспільне Одеса

Батько дівчат, які вижили під час пожежі, Анатолій Герасимчук.

Щодо третьої експертизи, то чоловік вважає, що вона може остаточно поставити крапку у питанні щодо причин загоряння.

«Перша, державна експертиза, чіткого розуміння щодо причин пожежі на дала. Тобто це може бути кип’ятильник, а може й не бути. І сам кип’ятильник знайшли з порушеннями. І тією стороною, яка була в цьому зацікавлена, адже прилад виявив працівник ДСНС, який видавав документ, що ця будівля оброблена протипожежною сумішшю. Щодо другої експертизи, вона була приватною, проведена з порушенням та за гроші Саркісяна. Тому нами була проведена велика робота, аби призначити третю експертизу, яка поставить остаточну крапку та дасть відповіді на всі питання», – зазначив чоловік.

Петрос Саркісян та його адвокати відмовилися від коментарів Суспільному, зазначивши, що нададуть їх вже після закінчення процесу.

Пожежа в таборі «Вікторія»: через півтора року суд Одеси зібрав документи для третьої експертизиРічниця трагедії в одеському таборі «Вікторія». Що відомо через три роки після пожежіПожежа в одеському таборі “Вікторія”: родичі загиблих дітей подали до суду на правоохоронців