Пожежа в одеській психлікарні: чому досудове розслідування затягнулося на два роки

Київський районний суд Одеси продовжив досудове розслідування в справі про пожежу в Одеському обласному медичному центрі психічного здоров’я. Суддя Віктор Чаплицький збільшив його ще на 4 місяці – до 11 липня. Так досудове розслідування трагедії, під час як загинули семеро людей, розтягнулося на два роки. Що наразі відомо про причини пожежі та які версії у слідства – з’ясувало Суспільне.

Трагедія в колишній психлікарні сталася 10 червня 2019 року. Увечері в приміщенні корпусу №7 обласного медичного центру психічного здоров’я на вулиці Академіка Воробйова, 9 спалахнула пожежа. Загоряння побачив молодший медбрат та зателефонував керівництву. У корпусі тоді перебували більш ніж півсотні пацієнтів та троє працівників.

Вогонь гасили 57 рятувальників за допомогою 12 пожежних машин. Унаслідок займання загинули семеро людей, ще трьох травмованих госпіталізували. Загиблі – пацієнти похилого віку, які перебували на стаціонарному лікування в медзакладі, та один співробітник.

Наступного дня справу внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань одразу за трьома статтями Кримінального кодексу. Зокрема правоохоронці розслідували порушення правил пожежної безпеки, ймовірний підпал та умисне вбивство. Остання стаття наприкінці 2019 року зі справи зникла. Тож наразі санкції передбачають до десяти років позбавлення волі.

В акті про пожежу від 10 червня 2019 року причиною назвали «занесення ззовні невстановленою особою стороннього джерела запалення». Потім, про що свідчать дані у судовому реєстрі, з’явилася й інша – «самозаймання унаслідок порушення правил пожежної безпеки».

Пожежа в психлікарні на Одещині: чому досудове розслідування затягнулося на два рокиДумська

Загиблі під час трагедії в медзакладі.

Робота слідства

У перші дні після трагедії правоохоронці провели огляд прилеглої території та вилучили деякі предмети. Наприклад, фрагменти банок з залишками нашарування невідомої речовини, обгорілого дерев’яного бруска та обгорілого матраца. Також, як зазначається у судовому реєстрі, знайшли дроти електропровідника «зі слідами, характерними для аварійного режиму роботи».

Через суд слідчі отримали доступ до службової документації щодо роботи медзакладу, його фінансування, будівництва та ремонту, а також історії хвороб пацієнтів корпусу №7, посадові інструкції співробітників тощо. Крім цього призначили експертизи щодо обставин виникнення та поширення пожежі, наявності нафтопродуктів чи паливно-мастильних матеріалів на зібраних фрагментах тощо.

Також в ході досудового розслідування стало відомо, що у ДСНС знали про факти порушення пожежних вимог медзакладом, які відбулися протягом 2017-2019 років. Зокрема працівники щороку проводили перевірку обласного центру і виписували припис на головного лікаря Анатолія Волощука із зобов’язанням «встановити пожежну сигналізацію з виведенням сигналу на пульт централізованого спостереження, систему оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей». Аля протягом цих років, згідно з реєстром, приписи не виконували, через що персонал неодноразово притягали до адміністративної відповідальності.

За два місяці до пожежі, у квітні 2019 року, в медзакладі відбувся аналогічний випадок. Загорівся корпус №5, звідки рятувальники евакуювали 60 людей. Тоді ніхто не травмувався, однак вогонь пошкодив майно площею 500 квадратних метрів. Згодом причиною назвали «занесення стороннього джерела». У березні 2020 року за цей вчинок вирок отримав один з пацієнтів закладу, у якого діагностували шизофренію.

Пожежа психлікарні на Одещині: чому досудове розслідування трагедії затягнулося на два рокиКорреспондент

Пожежа у корпусі №7.

Що наразі зі справою

2 березня Київський районний суд продовжив строк досудового розслідування до 11 липня. В обґрунтуванні слідчі зазначили, що мають отримати висновки будівельно-технічної експертизи, зібрати додаткові матеріали, встановити інших свідків та провести «деякі слідчі дії». Суддя Віктор Чаплицький не погодив строк у півроку, натомість дав правоохоронцям лише 4 місяці.

У прокуратурі Одеської області Суспільному розповіли, що станом на березень 2021 року у правоохоронців немає підозрюваних. Приміщення корпусу №7 продовжує перебувати під арештом. Більш детально прокоментувати ситуацію у відомстві відмовилися, посилаючись на таємницю досудового розслідування.

За словами невістки загиблої у пожежі медпрацівниці Юлії Скубій, наразі справа не рухається.

«По цій справі – нічого. Поки відбуваються тільки слідчі експерименти, принаймні нам так розповідають. Окремо розглядають справу екскерівника ДСНС Одеської області Віктора Федорчака, де ми також потерпілі. Приходити на суд можливості немає, тому через адвоката ми подали клопотання проводити засідання без нас», – заявила жінка.

Вона також розповіла, що родичі загиблих в корпусі №7 між собою не спілкуються, а тому «немає згуртованості у просуванні цієї справи».

«Я не знаю нікого з близьких тих бабусь та дідусів, що загинули. Мені здається, їм зовсім не цікаво, що відбувається зі справою. Комусь була потрібна бабусина квартира, будинок чи ще щось, тому й віддали родичів до лікарні. Ще й від президента отримали по 100 тисяч гривень, нащо їм та справа», – додала Юлія.

Причиною пожежі жінка вважає підпал. Каже, зловмисників у момент нападу на будівлю зафіксували камери. Але через те, що вони були у темному одязі та капюшонах, пошуки можуть затягнутися.

«До цієї трагедії вже було декілька підпалів лікарні. Будівля корпусу №7 розташована буквально в полі, була дерев’яна, всередині – вагонка. Тому й згоріла, як сірник. Мені дуже цікаво, що на цій території через декілька років з’явиться. Може новобудова, а може й приватне відділення лікарні», – заявила жінка.

Виплат від страхової компанії, які передбачалися в разі смерті на робочому місці, родина Юлії Скубій, за її ж словами, не отримала й досі. Ба більше, страхова компанія почала судовий процес.

Пожежа психлікарні на Одещині: чому досудове розслідування трагедії затягнулося на два рокиДумська

Наслідки пожежі у медичному закладі.

Версію з підпалом невідомих Суспільному підтвердив і головний лікар Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я Анатолій Волощук.

«Слідство прийшло до того, що нашої провини там немає. У будівлі була сигналізація, нова проводка, оброблені горища тощо. Наразі поліція шукає того, хто її підпалив», – розповів лікар.

Також він наголосив, що проблеми з пожежним обладнанням у медичному центрі залишаються. Але їх нібито мають вирішити до кінця 2021 року, оскільки в січні ДСНС через суд зобов’язала закрити лікарню, бо там встановлено лише 50% необхідного обладнання. Заклад підготував апеляцію та не планує зачинятися, розповів головний лікар.

«У лютому обласна рада виділила 5,4 млн грн на установку решти пожежного обладнання у медцентрі. Цих коштів вистачить на все необхідне. Тому незабаром буде тендер», – запевнив Анатолій Волощук.

Суспільне готове надати право близьким та родичам загиблих, адміністрації й працівникам закладу та іншим учасникам справи висловити свою позицію. Для цього рекомендуємо зв’язатися з редакцією в будь-який зручний спосіб.

Пожежа в Одеському коледжі: суддя заявив про саботаж з боку прокурора
Під час пожеж на Одещині загинула людина, ще одна травмувалася
В Одесі горів пологовий будинок: евакуювали 74 людей