В Ізмаїлі підвели підсумки транскордонного проекту «Чиста ріка»: без кримінальної справи не обійшлося

28 грудня 2023року в місті Ізмаїл Одеської області завершився інфраструктурний транскордонний проект «Чиста ріка». Його за кошти Європейського Союзу реалізовували з 2019 року Ізмаїльський міськвиконком, а також румунські партнери – Асоціація «Єврорегіон «Нижній Дунай» та Повітова рада Тульча.

Як з’ясувалось в ході фінальної конференції, Ізмаїл, отримавши 3,1 млн євро, не зумів виконати в повному обсязі свою частину проекту: не завершено реконструкцію каналізації – замість 11 км замінено 9,5 км.Аргументували невиконання проекту повномасштабною воєнною агресією РФ проти України, оскільки рух великовантажного транспорту в напрямку портових потужностей не дозволив виконати заміну труб на деяких ділянках доріг.

Причина нібито поважна, якщо не брати до уваги той факт, що проект «Чиста ріка» почав реалізуватись ще в 2019 році. А з 2020 року міськвиконком Ізмаїлу періодично звітував, як проводяться роботи з реконструкції каналізаційної мережі. На ценавіть приїжджав дивитись один з колишніх керівників Одеської обладміністрації.

«Чиста ріка» обростала ореолом скандальності від самого початку, коли в листопаді 2019 року Ізмаїльський міськвиконком провів сумнівні закупівлі в рамках проекту:

·   за 8,1 млн.грн. були закуплені послуги з менеджменту проекту у ТОВ «Ресурс консалтинг партнер». В той же час менеджерами проекту виступали керівники комунальних установ Ізмаїльської міськради: спочатку Валентин Строя, вже колишній директор Ізмаїльського бюро сприяння інвестиціям, а згодом — Наталія Погорєлова, директор Ізмаїльського фонду сприяння підприємництву;

·   за 459 тис.грн. бувзакуплений автомобіль, який Ізмаїльський виконком передав ТОВ «Ресурс консалтинг партнер». Але навіщо автомобіль в проект, де основні заходи проводяться на території Ізмаїла?

За таких обставин не дивно, що вже в грудні 2019 року участь в проекті «Чиста ріка»припинила Одеська обласна рада.

Після цього, Ізмаїльский міськвиконком в грудні 2019 року в рамках проекту «Чиста ріка» провів тендер щодо реконструкції каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл. Перемогу в цьому тендері міськвиконком віддав компанії Георгія Кінєва ПБП «Кінгс», відхиливши більш дешеві пропозиції.

А вже 11 січня2020 року Держаудитслужба, провівши моніторинг, заявила про порушення в ході закупівель – тендерний комітет повинен був відхилити пропозицію ПБП «Кінгс» через невідповідність умовам тендерної документації та відмінити результати торгів.

Проте вимогу аудиторів проігнорували: мер Ізмаїла Андрій Абрамченко 15 січня уклав договір з компанієюКінєва на 80 млн грн.

У зв’язку з медійним резонансом навколо цього тендеру, Слідче управління ГУНП в Одеській області в січні 2020 року розпочало кримінальне провадження № 42020160000000028. За результатами розслідування правоохоронці заявили про наявність організованої злочинної групи та виділили 3 основні схеми заволодіння бюджетними коштами:

—        схема №1 – шляхом завищення обсягіввикористаних матеріалів (бентоніт та полімерна добавка). За цією схемою з бюджету вивели 1 млн грн.

—        схема №2 – шляхом завищення вартості матеріалів (поліетиленової труби). За цією схемою з бюджету вивели майже 2 млн грн.

—        схема №3 – шляхом завищення вартості робіт (прокладання двох ліній трубопроводу в 1 траншею). Це ще 1 млн грн, виведений з бюджету

Між тим, вивчення відкритих судових рішень засвідчує, що правоохоронціуникають надавати правову оцінку тим порушенням, які були допущені при проведенні тендеру і з приводу яких власне розпочалось розслідування.

Адже тоді в злочинну «схему» розкрадання коштів ЄС потрібно включати і тендерний комітет Ізмаїльського міськвиконкому, і Ізмаїльського міського голову Андрія Абрамченко, який підписував договір, і менеджерів проекту й тих, хто освоював кошти з менеджменту через компанію ТОВ «Ресурс консалтинг партнер».

Може здатися, що Бєлов та Кінєв — дужевсесильні люди в Ізмаїлі, яким підкоряються усі посадовці Ізмаїльського міськвиконкому, включно з тендерним комітетом, і навіть, сам мер? Ні, реальна влада у місті вже понад 10 років належить меру Андрію Абрамченко, який неодноразово змінював свою політичну приналежність: спочатку «Сильна Україна» Сергія Тигіпка, потім — співпраця з Партією регіонів, після Революції Гідності – вступ до «Блоку Петра Порошенка», а з 2020 р він стає членом партії «Слуга народу».

Але слідство обмежилосьпідрядниками, проектантами та інженерами. За версією слідства, «злочинну схему» розробив Віталій Бєлов, який будучи керівником КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», одночасно контролював ТОВ «Проммонтаж» — фірму, що проектувала реконструкцію каналізації в Ізмаїлі. Він увійшов у змову з директором ПБП «Кінгс» Кінєвим і вже разом вони якимось чином вплинули на тендерний комітет Ізмаїльського міськвиконкому, який визнав переможцем торгів ПБП «Кінгс» попривимоги законодавства. Потім Бєлов і Кінєв вже якимось чином вплинули на ізмаїльського мера Абрамченка, який проігнорував припис Держаудитслужби і підписав договір про закупівлю. Згодом, Бєлов та Кінєв залучили ще своїх підлеглих й співробітницю управління капбудівництва, і злочинна група на момент передачі справи до суду вже налічувала 6 осіб.

Ще один «слуга» Віталій Бєлов, депутат Ізмаїльської міської ради за списком «Слуги народу», будучи організатором «злочинної схеми» за версієюслідства, отримав більш м’який запобіжний захід – нічний домашній арешт – на відміну від інших, до яких застосували тримання під вартою за мільйонними заставами.

До речі, Бєлов досі обіймає посаду директора КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства». Цікаво, якщо злочинне угрупування очолював саме Бєлов, як вважає слідство, чи залишив би його на тій самій посаді його керівник Абрамченко?