В Одесі провели акцію в підтримку типографії Фесенка й кінотеатру «Рішельє»

Місцеві жителі вийшли на мирну акцію протесту, щоб закликати будівельників припинити роботи на території типографії Фесенка та кінотеатру «Рішельє». Про це Суспільному повідомила членкиня ініціативної групи «Врятуйте типографію Фесенка», учасниця та співорганізаторка акції Олена Цеділіна.

Акцію ініціювала депутатка міської ради Олена Квасницька. На ній були присутні близько 50 людей. За словами учасниці протест пройшов мирно, за подіями спостерігала поліція діалогу.

Олена Цеділіна повідомила, що протестувальники вимагали зупинити будівництво, припинити руйнування кінотеатру, відновити фасад типографії та повернути спорудам статус пам’яток архітектури. Учасники прагнуть, щоб забудовник впорядкував документи та вчиняв відповідно до закону, а влада перестала ігнорувати це питання.

«Я не хочу, щоб цей випадок став позитивним прецедентом для забудовника і щоб девелопери рухалися у напрямку знищення архітектури. Наше місто не має розвиватися таким чином. І люди, які сьогодні прийшли, теж це підтримують. Пам’ятки архітектури мають бути збережені. Їх мають реставрувати в історичному ареалі. В місцях охоронних зон не має бути капітального будівництва, лише реставрація» — стверджує організаторка.

В Одесі провели акцію в підтримку типографії Фесенка й кінотеатру "Рішельє"Фото: Олена Цеділіна

Учасники акції дарували будівельникам квіти, роздавали брошури й просили припинити знищення історичних споруд: «Квіти — це символ миру та дружелюбності. Ми хотіли попросити працівників, щоб вони зупинилися та не брали участь у цьому варварському дійстві. Ми розраховували, що достукаємося хоча б до когось, але об’єктивно розуміли, що це утопічно та наївно в наших реаліях. Тому що працівники це більш складний контингент, для яких це, можливо, єдина робота. Але ми мали їм розповісти та надати якусь інформацію» — розповіла Олена Цеділіна.

В Одесі провели акцію в підтримку типографії Фесенка й кінотеатру "Рішельє"Фото: Олена Цеділіна

За словами Цеділіної, більша частина ініціативної групи, яка вийшла на акцію, — жінки, які хотіли показати, що від чистого серця прагнуть припинити руйнування міста. Забудовник, за словами жінки, не реагував так агресивно, як раніше. Учасників більше не штовхали та не залякували, але маніпулятивна полеміка не зникла. Тільки частину протестувальників пустили на територію будівництва, але на думку учасниці, це було більше схоже на насмішку й демонстрацію того, що їх не бояться.

В Одесі провели акцію в підтримку типографії Фесенка й кінотеатру "Рішельє"Фото: Олена ЦеділінаЩо відомоБудинок генерал-майора Олександра Шнеля побудували у 1841 році. Він виконаний в російсько-візантійській стилістиці. Тут була розташована друкарня Юхима Фесенка, одна з найвідоміших в місті. За інформацією Одеського краєзнавчого музею, саме в цій друкарні у 1900 році вийшов один з перших накладів історичного роману «Чорна рада» Пантелеймона Куліша.27 січня 2021 року фасад будівлі друкарні Фесенка та театру «Рішельє» на вулиці Рішельєвська, 47 і 49, обнесли парканом. Місцеві мешканці та громадські діячі зібралися на акцію протесту, аби перешкодити будівництву на місці колишніх архітектурних пам’яток. Вони стверджували, що мають документи, які свідчать про те, що у будівельника немає дозволу на роботу від Мінкульту. Згодом у міністерстві оприлюднили два приписи про заборону будівництва.Згодом Одеський окружний адміністративний суд зупинив дію приписів від Мінкульту. Управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації також видало припис про припинення будь-яких будівельних робіт на території друкарні Юхима Фесенка.6 липня суддя Одеського окружного суду Любов Токмілова скасувала приписи від Міністерства культури та обласного департаменту культури щодо припинення будівельних робіт на території колишньої друкарні Фесенка та театру «Рішельє». Згодом це рішення залишила у силі колегія П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області