Відомий лейбл класичної музики випустить запис у виконанні українського піаніста

logo


8

Поширень

В Ужгороді на території Замкової гори археологи знайшли 1000-літню монету з унікальною символікою. Її визнали найраннішою середньовічною нумізматичною памяткою, знайденою на території замку.

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив археолог, кандидат історичних наук, завідувач Археологічною музею ім. проф. Е.Балагурі Ужгородського нацуніверситету Володимир Мойжес.

“Під час археологічних розкопок, що проходили на території Ужгородського замку в 2019 році ми знайшли унікальну для нас середньовічну монету. Вона наразі є найбільш ранньою в середньовічній нумізматичній колекції цієї території,” – повідомив Мойжес.

: Заповідник «Межибіж» показав унікальні печатки

Чим цікава монета?

Монета – срібна, у відмінному стані, не потерта, що свідчить про те, що вона мало була у вжитку і скоріше за все, була досить швидко загублена.

“На аверсі монети по колу маємо напис, схожий на CALMAN RE(X), а по центру зображена голова. Це дає нам змогу говорити про те, що ця монета – денар Угорського королівства часів Калмана, котрий правив у 1095-1116 рр. і був одружений з дочкою київського князя Володимира Мономаха,” – пояснює Мойжес.

На Хортиці знайшли люльку 18 ст.

З його слів, монета не пов’язана із замком чи замковою церквою, вона належить до одного із культурних шарів, яких є кілька на замковій горі в Ужгороді.

“Монета загублена на початку 12 ст., коли на горі було городище, яке, судячи з нових археологічних матеріалів, могло існувати вже з кінця 10 ст. Ця монета була виявлена разом із рядом інших знахідок – уламки кераміки, лунниця, що має аналогії та датується другою половиною 10 ст., ще одна монета 12 ст., наступника Калмана, тощо. Це дає нам підстави говорити про те, що саме Замкова гора в Ужгороді є місцем, де знаходилося те саме городище Унг, щодо локалізації якого досі тривають суперечки між істориками. Фортифікації цього городища мали бути розташовані на території замку, але пізніше зруйновані в процесі чисельних пізніших перебудов“ – пояснив Мойжес.

Археологи показали укріплення княжої доби XI ст. у Звенигороді (ФОТО)

Нині знахідка перебуває на постійному зберіганні в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї.

Монета експонується на виставці «Артефакти середньовічної церкви», розташована у вітрині з нумізматичною колекцією під номером один.

Фото: ukrinform.ua, find-way.com.ua

8

Поширень